12. října 2009 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdo vydělává v Rusku nejvíce? Žena pracující ve firmě ovládané Čechy

Chrám Vasila Blaženého | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám Vasila Blaženého | foto: Shutterstock

MOSKVA Vůbec nejvíce z "kremelských žen" v loňském roce vydělala manželka prezidentova poradce Arkadije Dvorkoviče Zumrud Rustamovová. Jako zástupkyně šéfa těžařské firmy Polymetal a v dozorčích radách dalších firem si přišla na 27 milionů rublů (přibližně 16 milionů korun). Uvedl to dnes hospodářský list Vedomosti.

V Polymetalu je největším individuálním akcionářem česká skupina PPF Petra Kellnera. Podle mluvčího PPF Alexeje Bechtina však skupina se zaměstnáváním choti vlivného kremelského činitele nemá nic společného.

"Vůbec se k tomu nevyjadřujeme, není to naše parketa," řekl Bechtin a připomněl, že Rustamovová v Polymetalu pracovala ještě dříve, než PPF ve firmě získala podíl. PPF se podle mluvčího operativnímu řízení firmy nevěnuje, to je věc výkonného vedení společnosti, s jehož prací je skupina spokojena.

Sama Rustamovová tvrdí, že Polymetal nemá problémy, které by bylo nutné řešit za pomoci muže či jeho kolegů v Kremlu. Stává se jí sice, že se na ni obracejí lidé s různými prosbami, ale i když jim chce pomoci, musí tak činit bez manžela.

Rustamovová (39) v minulosti strávila deset let ve státních službách, než se provdala za tehdejšího náměstka ministra hospodářského rozvoje Dvorkoviče a rozhodla se přejít do soukromé sféry; rodina, nyní s dvěma dětmi, potřebovala peníze, protože do té doby všichni žili u manželčiných rodičů.