Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kontroly vracejí hlavně dovážená vejce a drůbež. Nejčastěji do Polska

Nevyhovující sklad potravin a lihovin ve Valašských Kloboukách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevyhovující sklad potravin a lihovin ve Valašských Kloboukách. | foto: SZPI

PRAHA Státní veterinární správa loni vrátila zpět do země původu 45 zásilek potravin živočišného původu, které nesplňovaly předpisy. Ve více než 40 procentech případů šlo o vejce, druhou nejproblematičtější skupinou bylo drůbeží maso. Nejčastěji se produkty vracely do Polska.

Celkem loni veterinární inspektoři zkontrolovali 6551 zásilek o celkové hmotnosti přes 67 000 tun živočišných produktů. Zpět bylo vráceno 19 zásilek vajec v celkovém počtu 2,7 milionu kusů dovážených zejména z Polska, Španělska, Belgie a Maďarska. Vejce pocházela z nepovolených menších klecí.

Kontroly v číslech

Veterináři loni provedli více než 2500 kontrol chovů zaměřených na prevenci zavlečení nákaz a zkontrolovali přes 20 000 zásilek živých zvířat vyvážených z Česka do zahraničí a naopak 5000 do země dovážených.

V oblasti ochrany zvířat proti týrání veterináři uskutečnili zhruba 8700 kontrol při nichž zjistili na 720 porušení předpisů.

Ve dvanácti případech šlo o zásilku drůbežího masa, ve čtyřech případech šlo o nevyhovující strojně oddělené maso, v pěti případech o potravinářský kolagen, ve třech o vepřové maso a ve dvou o tepelně neopracovaný masný výrobek.

"Místem původu těchto zásilek bylo zejména Polsko, Německo, Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Itálie," podotkl mluvčí veterinářů Josef Duben.

Nebezpečných nákaz je v Česku málo

V oblasti zdraví zvířat se podle Dubna i přes nepříznivou situaci v některých sousedních zemích daří v tuzemsku udržovat příznivou nákazovou situaci. "Česko je nadále bez nebezpečných nákaz, jako je slintavka a kulhavka, tuberkulóza, brucelóza a jiné. Přesto nemůžeme mluvit o nákazovém klidu," řekl mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Koncem roku se totiž objevil v chovech holubů pseudomor drůbeže a v chovech ovcí nový Schmallenberg virus. Veterináři loni řešili například výskyt salmonel v chovech drůbeže, tularémie u zajíců, Aujeszkyho chorobu u divočáků i mor včelího plodu.

"Celkem bylo v loňském roce řešeno více jak 700 různých podezření na nebezpečnou nákazu, z nichž některé byly potvrzeny, a nákaza byla následně řešena formou veterinárních opatření," uvedl Duben.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...