3. října 2009 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize zmrazí otcovskou dovolenou

Šťastný otec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastný otec | foto: Shutterstock

PRAHA Zavedení otcovské dovolené v Česku se odkládá na neurčito. A může za to krize.

Nárok novopečených otců na týden pobytu doma s novorozeným dítětem, hrazený státem, je součástí tzv. prorodinného balíčku, který parlamentu předložil bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Poslanecká sněmovna včera jeho projednávání odložila na další schůzi, která začne 20. října.

Nečas pro LN uvedl, že "balíček" by měl doznat v průběhu parlamentního projednávání několika změn. Jednou z nich bude právě i zmrazení konceptu otcovské dovolené. "Budu navrhovat vypuštění návrhu otcovské dovolené kvůli radikální změně hospodářské situace od doby, kdy tento návrh vznikl," vysvětlil Nečas.

Prorodinný balíček č. 2

♦ Sleva 600 Kč za měsíc na sociálním pojištění za zaměstnance na částečný úvazek.
♦ Rodiny si mohou vypomáhat s péčí o děti do sedmi let. Ten, kdo se o děti stará, může inkasovat až 15 tisíc korun za měsíc.
♦ Náklady na zřizování a provoz firemních školek jsou daňově uznatelné.

Původní návrh, připravený ještě před nástupem hospodářské krize do Česka loni na podzim, počítal s tím, že otcové by během týdenního pobytu s novorozencem čerpali 70 procent denního vyměřovacího základu, který by byl vyplácen podobně jako mateřská dovolená z nemocenského pojištění.

"To by zvedlo výdaje státního rozpočtu o zhruba půl miliardy a to si stát za daných podmínek nemůže dovolit," konstatoval Nečas.
Kromě toho bude Nečas navrhovat i snížení měsíční slevy na sociálním pojištění, placené firmami za zaměstnance na částečný úvazek, z původně navrhovaných 1200 korun na 600 korun.

"I taková sleva bude mít z pohledu zaměstnanosti význam. Šestisetkorunová sleva povede k vytvoření zhruba třiceti tisíc pracovních míst na částečný úvazek. To zajistí, že daňové příjmy z těchto míst nahradí výpadek rozpočtových příjmů, vyplývající ze slevy na sociálním pojištění," řekl Nečas.

Zaměstnání na částečný úvazek
Hlavním cílem novelizovaného prorodinného balíčku podle Nečase zůstává podpora zaměstnání na částečný úvazek a také rozšíření možnosti zaměstnanců pečovat o své děti.

Součástí balíčku proto zůstává i návrh, aby si rodiny mohly vzájemně vypomáhat s péčí o děti do sedmi let. Ten, kdo by se o děti staral, by se musel zaevidovat a s rodičem, který by mu svěřil dítě, by sepsal smlouvu. Za poskytování vzájemné rodičovské výpomoci by si pak mohl říci maximálně o 15 tisíc korun za měsíc. Nový prorodinný balíček bude i nadále zahrnovat návrh podpory firemním školkám a tzv. miniškolkám. Zřizovací náklady na školku a také její provoz by měly být daňově uznatelné.

Nečas uvedl, že by jeho prorodinný balíček měl získat v Poslanecké sněmovně podporu. "Původní balíček vznikl ještě v rámci Topolánkovy vlády, takže očekávám, že strany bývalé vládní koalice jej podpoří. Zásadní výhrady zatím nezazněly ani od sociálních demokratů," řekl Nečas. I přes včerejší odklad projednávání prorodinného balíčku v parlamentu Nečas doufá, že by nová opatření mohla začít platit již od ledna příštího roku.