20. března 2008 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Majitel Becherovky má nejdražší šampus

šampaňské - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šampaňské - ilustrační foto | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PAŘÍŽ Údajně nejdražší šampaňské na světě ode dneška nabízí francouzská společnost Pernod Ricard, majitel Karlovarské Becherovky. Speciální kufřík se dvanácti lahvemi značky Perrier-Jouet stojí 50 tisíc eur, jedna láhev luxusního vína tak v přepočtu vyjde na více než 100 tisíc korun.

K nejdražšímu šampaňskému se dostane jen úzká skupina zájemců. Podle Oliviera Cavila, mluvčího značky, si víno bude moci koupit stovka lidí z kategorie „superboháčů“ ve vybraných zemích. Prodej se tak omezí jen na Spojené státy, Británii, Japonsko, Čínu, Rusko, Švýcarsko a Francii. Každý z těchto států bude mít k dispozici přibližně 15 kufříků, tedy 180 lahví.

„Každý kupec přijede do Epernay a osobně se setká s naším vrchním sklepmistrem,“ uvedl Cavil. Kupci se navíc budou přímo podílet na míchání vín při výrobě šampaňského. Speciální cuvée se bude jmenovat By and For, což má zdůraznit osobní podíl majitele na přípravě vína.

Zdarma nebo se slevou dostane tyto lahve také několik celebrit -například herečka Victoria Abrilová či zpěvačka Marianne Faithfullová. Všichni kupci přidají svůj podpis na etiketu a lahve budou moci nechat po dobu devíti měsíců zrát ve sklepích společnosti PerrierJouet.

Doposud držela rekord limitovaná série deseti třílitrových lahví Jéroboam značky Dom Pérignon. Během filmového festivalu v Cannes v roce 2005 se tyto třílitrové lahve prodávaly za 12 tisíc eur.

Pernod Ricard je druhý největší producent vína a lihovin na světě. Na trh se šampaňským se ale firma vrátila teprve před třemi lety, když získala značky Mumm a PerrierJouet. Na lukrativním trhu se šampaňským díky tomu společnost zaujímá čtvrté místo.
vb