20. listopadu 2009 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Manažeři čelí stresu a bojí se o místa. Polovina proto lituje výběru oboru

Celkem 45 procent manažerů ze střední a východní Evropy připouští chybnou volbu oboru, ve kterém nyní pracují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celkem 45 procent manažerů ze střední a východní Evropy připouští chybnou volbu oboru, ve kterém nyní pracují | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem 45 procent manažerů ze střední a východní Evropy připouští chybnou volbu oboru, ve kterém nyní pracují. Na 15 procent manažerů dokonce plánuje svůj obor v blízké budoucnosti změnit. Ve výzkumu mezi 200 manažery to zjistila společnost Anderson Willinger, která se vyhledáváním vrcholových manažerů zabývá.

Zatímco před dvěma roky byla změna oboru otázkou spíše výjimek, dnes je situace jiná. "Ve světle finanční krize se zaměstnanci na svých pozicích cítí po náročném roce svázaní a volají po větší svobodě, kterou velmi často pocitově nenacházejí u svých současných zaměstnavatelů. Tu právě hledají ve volbě jiného sektoru," uvedla Lucie Teislerová z Anderson Willinger.

Dotázaní manažeři nejčastěji tvrdili, že v jiných odvětvích očekávají větší stabilitu a pokrok. Tato myšlenka změny je nejvíce podporovaná manažery ze sektoru finančních služeb a maloobchodu. Právě tyto dva obory byly krizí silně zasaženy, nyní už ovšem procházejí oživením.

Bojí se propuštění a čelí většímu stresu

Další příčinou úvah manažerů o změně oboru je celková nespokojenost v zaměstnání. V okruhu senior manažerů je nespokojen zhruba jeden manažer ze čtyř, nejvíce opět v sektoru finančních služeb a maloobchodu. Manažeři uvádějí jako hlavní důvod strach z propouštění (třetina dotázaných) a také větší stres související s množstvím práce, kterou přebírají po propuštěných zaměstnancích (zhruba polovina manažerů).

"Tak vysoké číslo nespokojenosti také ukazuje mimo jiné na nedostatečnou podporu motivace, což se vyskytuje většinou v rovině komunikace," upozornila Teislerová. Většina dotázaných podle ní dále sdělila, že nečekají povýšení během následujícího roku až dvou, což je velká změna oproti rokům dřívějším, kdy se děly strmé kariérní postupy. Navíc manažeři připouštějí, že postrádají zdokonalení v oboru.

Společnost Anderson Willinger působí na tuzemském trhu od roku 2003. Na počátku roku 2008 byla Praha povýšena na centrum firmy pro více než 15 zemí v regionu.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.