7. března 2015 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Marihuana v USA jako legální byznys. Colorado vydělalo 76 milionů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

DENVER Ročně Američané utratí za marihuanu 40 miliard dolarů. Loni z toho bylo legálně 2,5 miliardy. Zatímco v Česku vede protidrogová policie proti marihuaně válku, zabavuje vybavení growshopů, ve Spojených státech se z této „měkké drogy“ stává legitimní podnikání.

Naposledy minulý čtvrtek legalizovalo hlavní město USA na 80 procentech svého území držení této lehké drogy a přidalo se tak k podobně liberálním státům, jako jsou Oregon, Aljaška, Washington či Colorado. 

Ty již marihuanu před časem nejen legalizovaly,ale umožnily i její prodej, a to nejen pro lékařské, ale i rekreační účely. 

O legálnosti kroku se však přou zákonodárci. Zatímco legislativa uvedených států držení a prodej dovoluje, federální zákony to zakazují. Pro samotné DC to znamená, že na dvaceti procentech míst, která jsou považována za čistě federální půdu, například sem spadá Jeffersonův památník, je zakázáno i samotné držení. 

Kouřit se pak nesmí na veřejnosti vůbec nikde. „Zelenající se“ ekonomika V současnosti kromě čtyř zmiňovaných států a DC umožňuje užívání marihuany z lékařských důvodů dalších 21. 

Z její legalizace se přitom začíná stávat i výnosný byznys. Asi nejzářivějším příkladem je Colorado, které loni v lednu legalizovalo prodej marihuany k osobnímu užití vůbec jako první stát federace. 

Většina „trávy“ je na lékařské užití

Tamním obchodům se za rok podařilo dosáhnout obratu v celkové výši takřka 700 milionů dolarů, z čehož 386 připadlo na prodej k lékařským účelům a zbylých 313 milionů pak na rekreační užití. 

Pravda je, že například tamní guvernér John Hickenlooper odhadoval při spuštění projektu, že obrat by mohl v prvním roce přesáhnout až 900 milionů dolarů. I přes tento nesplněný optimistický odhad ale na kontroverzním rozhodnutí Colorado netratí. 

Marihuana (ilustrační foto)

Marihuana (ilustrační foto)

Podle Jasona Katze, partnera ve společnosti LoPro Consulting sídlící v Denveru, jsou tato čísla skvělá. Jedná se o výborný indikátor pro ostatní státy,“ řekl serveru Marijuana Business Daily Katz s dodatkem, že Colorado by se pro státy, které hodlají drogu legalizovat v příštích letech, mohlo stát dobrým měřítkem, co se týče daní plynoucích z tohoto byznysu. 

Na daních, licencích a dalších poplatcích získalo Colorado asi 76 milionů dolarů. V roce 2013, kdy se zde marihuana prodávala jen k lékařským účelům, získal stát jen necelou desetinu této částky. Zájem o legální nákupy přitom mají lidé i přesto, že na oficiálních místech stojí v průměru gram této měkké drogy asi 12 dolarů, zatímco na ulici „pod lampou“ vyjde na 7,8 dolaru a je tak o 30 procent levnější.

Prodejci chystají cenovou válku Legalizace s sebou přináší pro některé hráče samozřejmě problémy. Konkurence naopak těší zákazníky. Zvětšení trhu a vstup nových hráčů totiž znamenal výrazný pokles cen. 

Například mezi zářím a prosincem loňského roku klesla velkoobchodní cena za jednu libru (asi 0,484 kilogramu) marihuany o 600 dolarů, z 2700 dolarů na necelých 2100 dolarů. 

Situaci komplikuje i množství rychle rostoucích zásob ve velkoobchodě. Sami prodejci tak začínají mluvit o cenové válce. 

Celkem Američané za marihuanu utratí v průměru ročně asi 40 miliard dolarů. Z toho však jen zlomek připadne na legální prodej. Podle časopisu The Economist to loni byly asi jen 2,5 miliardy (asi 61 miliard korun). Přesto je to výrazné zlepšení oproti předchozímu roku. V roce 2013 to bylo skoro o jednu miliardu dolarů méně. 

Dalším státem, o kterém se diskutuje v souvislosti s legalizací, je Kalifornie. Legální užívání by mohlo být odstartováno po prezidentských volbách v roce 2016. Očekává se, že tehdy k urnám dorazí větší počet mladých voličů. Podle nedávných průzkumů je v současnosti po celých Spojených státech pro legalizaci více než polovina obyvatel.

Vojtěch Wolf