Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Coloradu zavádějí další novinku. Stipendia bude hradit daň z marihuany

Svět

  18:03
DENVER - V americkém státě Colorado našli zákonodárci nový způsob, jak financovat vysokoškolská stipendia. Studenti, kteří budou chtít studovat v okresu Pueblo County na místní vysoké škole, bude dotovat stipendium placené z daně z marihuany. Ta se smí rekreačně prodávat od roku 2014.

Joint marihuany (ilustrační foto). foto: Reuters

Financování vysokoškolského studia pomocí daně z marihuany schválili občané okresu Pueblo County v referendu. Podle návrhu se bude od roku 2017 odvádět z daně z marihuany 5% na vysokoškolská studia nebo do místních projektů. Podle odhadů by se mělo jednat o částku 3,5 milionů dolarů (přibližně 87 milionů korun).

Fronta na jointa. V americkém Denveru ve státě Colorado si už lze marihuanovou...

Fronta na jointa. V americkém Denveru ve státě Colorado si už lze marihuanovou cigaretu koupit i pro rekreační užití.

Nejméně polovina z této částky by měla jít na financování stipendií. Podle návrhu bude záležet na příjmech z daně. Předkladatelé návrhu také počítají s rozšířením programu během několika příštích let.

„Smyslem tohoto programu je, aby děti, které nepochází z bohatých rodin, mohly studovat na vysoké škole,“ řekla pro zpravodajský server Fox6Now mluvčí okresu Pueblo County Paris Carmichaelová.

Podle Carmichaelové by se mělo jednat o první program svého druhu na světě.

„V současné době je pro Pueblo County důležité zvládnout drogovou prevenci a snažit se nezletilé odradit od užívání marihuany. Zároveň ale budou muset zařídit růst tohoto odvětví,“ řekl k programu prezident Colorédské komory pro komerční užívání marihuany Tyler Henson.

Peníze z projektu nepůjdou jen na financování stipendií, ale i na řadu dalších komunitních projektů. Mezi nimi i rekonstrukce školních hřišť nebo nákup nových vozíků do zdejšího golfového klubu.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat