Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zájem Čechů o stavební spoření vzrostl. Úvěrů si lidé berou méně

Spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stavební spořitelny v prvním čtvrtletí zaznamenaly nárůst počtu nově uzavřených smluv meziročně zhruba o 62.000 na více než 155.000 smluv. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu.

Ministerstvo zároveň mimo čtvrtletní statistiky uvedlo, že v dubnu stavebním spořitelnám vyplatila roční zálohu státní podpory za loňský rok, a to 4,624 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad vyplatil 4,953 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrná cílová částka u nových smluv ovšem klesla zhruba o 43.000 korun na téměř 312.000 korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné dohodnout její zvýšení.

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci března to bylo 4,02 milionu smluv, což je zhruba o 46.000 smluv méně než ke konci roku 2013.

Úvěry

Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva v prvním čtvrtletí klesl. Spořitelny evidují ke konci března 798.000 úvěrů, tedy o 17.000 méně než na konci loňského roku. Celkový objem úvěrů klesl ve čtvrtletí o 4,1 miliardy na celkových 257,3 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky mírně stoupla na 61 procent.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...