Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Malá bankovní revoluce na českém trhu: platit bleskem ale něco stojí

Převod peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převod peněz (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká národní banka od listopadu spustila provoz okamžitých plateb. Zatím se zapojily jen dvě banky. Zbytek se přidá příští rok.

Zkontrolovat si, že dlužník poslal peníze, jak slíbil, a nečekat do dalšího dne, jestli skutečně došly. I to umožní okamžité platby, které teď testuje většina tuzemských bank. Na českém bankovním trhu se totiž odehrává malá platební revoluce.

Česká národní banka počátkem listopadu spustila provoz okamžitých plateb. Banky, které budou chtít, tak mohou převádět peníze z jednoho účtu na jiný účet během několika vteřin, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Okamžité platby mezi bankami

Okamžité platby mezi bankami

Zatím však možnost nabízí klientům pouze největší tuzemská banka – Česká spořitelna. Druhou bankou, která to od listopadu umožňuje, avšak jen svým zaměstnancům, je Air bank. Ta chce klientům novinku zpřístupnit v prvním čtvrtletí.

Další banky se pak přidají v průběhu roku. Například Creditas, Moneta Money Bank či Komerční banka pak chtějí novinku spustit někdy v polovině příštího roku. „Pilotní provoz zahájíme v lednu a ­předpokládáme, že okamžité platby začneme nabízet během první poloviny příštího roku,“ říká Kamil Rataj, člen představenstva Creditas, zodpovědný za IT.

Potřeba je většina trhu

Další finanční domy buďto konkrétní termín neuvedly, nebo to plánují až na druhou polovinu roku. Aby mohl klient novinku využít, musí být obě banky do projektu zapojeny, tedy jak banka odesílatele, tak ta příjemce. Jinými slovy, aby se služba mohla rychle rozšířit, je třeba, aby se do ní zapojila většina tuzemského bankovního trhu.

Asi největší otázkou zůstává, kolik bude „bleskový převod peněz“ stát. Záležet bude na jednotlivých bankách. „Vzhledem k tomu, že s­ výjimkou Air Bank neumožňuje žádná jiná česká banka příjem okamžitých plateb, vnímáme stávající provoz jako pilotní a okamžité platby zpoplatňujeme částkou 125 korun,“ říká například Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. „Je nicméně velmi pravděpodobné, že v následujícím roce zpoplatnění okamžitých plateb velmi významně změníme, a není vyloučené, že je budeme účtovat stejně jako běžné platby,“ doplňuje Hrubý. Nějak službu nacenit plánují i další.

ČNB si účtuje deset haléřů

„S ohledem na skutečnost, že zpracování okamžité platby bude ČNB zpoplatňovat, předpokládáme, že poskytování této služby bude zpoplatněno,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit bank, s dovětkem, že o výši nebylo rozhodnuto.

Faktem je, že Česká národní banka si za jednu takovou platbu účtuje ale minimální částku. Konkrétně asi deset haléřů. „Naším záměrem je, aby se okamžité platby staly standardním produktem s širokým využitím, tedy s cenou obdobnou, jako je cena za normální platby. ČNB tento záměr vůči bankám vždy vyjadřovala a očekává, že banky budou tímto způsobem též uvažovat. Odpovídá tomu i cena, kterou ČNB bankám nastavila,“ sdělila mluvčí České národní banky Denisa Všetíčková. Dodává zároveň, že cenová politika je ovšem obchodním rozhodnutím každé jednotlivé banky.

Ostatně například Equa bank či Creditas plánují nabízet službu zdarma. Podobně to má i Raiffeisenbank. „Cena bude stejná jako u ­standardních plateb. Klienti, kteří využívají moderní účty typu eKonto, budou mít službu v rámci tarifu, tedy zdarma při využití internetového nebo mobilního bankovnictví,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Nízká cena služby je pro její masivnější rozšíření přitom zásadní. Pokud by si za ni banky účtovaly příliš velké částky, málokdo by ji používal.

Služba má i svá omezení. Například dražší auto, třeba Škodu Octavia, pomocí této novinky klient nezaplatí. „Byl stanoven strop ve výši 400 tisíc korun, obdobně jako je strop stanoven v řadě jiných zemí. Důvody jsou spíše obezřetnostní,“ vysvětluje Všetíčková. „Vzhledem k tomu, že 99,5 procenta mezibankovních klientských plateb je nižších než 400 000, nepovažujeme toto omezení za problematické. Po praktické zkušenosti s­ provozem okamžitých plateb na straně bank lze zvýšení limitu zvážit,“ doplnila mluvčí ČNB.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.