Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na výměnu televizí dostanou Češi minimálně tři roky. Staré vysílání skončí

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Kdo si před letošní letní olympiádou plánuje pořídit nový televizor, měl by si při výběru dát pozor. Již za několik málo let už mu totiž nemusí fungovat. Současné digitální pozemní vysílání, které v Česku využívá 60 procent domácností, skončí nejpozději k 1. únoru 2021, někde ale ještě dříve.

Nahradí jej modernější standard, což pro diváky bude znamenat nutnost pořídit si novou televizi, případně set-top box. Anebo budou muset přejít na placený kabelový či satelitní příjem.

Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou pod vedením bývalého šéfa Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka vypracovala expertní skupina ministerstva průmyslu. LN ji mají k dispozici.

Proces přechodu začne už letos na podzim, zřejmě v jedné až dvou velkých aglomeracích. Během roku 2017 pak budou vznikat celoplošné sítě. Ve chvíli, kdy dosáhnou dostatečného pokrytí, staré vysílání se odstřihne. Důvodem změny jsou rostoucí nároky na rychlý mobilní internet, který potřebuje frekvence využívané televizním vysíláním.

Pro řadu lidí to bude znamenat urychlení obměny přijímačů. Poradenská firma Grant Thornton již dříve spočetla, že domácnosti za televize či set-top boxy vynaloží téměř 21 miliard korun. České Radiokomunikace uvedly, že divácký účet nepřesáhne pět miliard.

„Zhruba 40 až 50 procent obyvatel bude pokryto souběhem nejméně po dobu čtyř let, 90 až 93 procent populace pak bude pokryto nejméně po dobu 3,5 roku a jen nanejvýš pět procent obyvatel nejméně po dobu tří let,“ uvádí zpráva, kterou dostala vláda.

Stát vyjde přechod na nové vysílání až na 1,057 miliardy korun. Tratit ale nebude – několikanásobek této sumy získá aukcí uvolněných kmitočtů.


Dále v úterních LN:

Dluhy nájemníka nově zjistíte i na poště

V době, kdy desetina populace čelí exekuci, může být užitečné vyžádat si výpis z Centrální evidence exekucí, třeba při pronájmu bytu nebo půjčce peněz. Od července to jde i na tisícovce pošt.

Smějí se vám do obličeje a jste bezmocný

Exšéf civilní rozvědky Karel Randák přirovnává odchod Roberta Šlachty k svému před deseti lety. „Jsem v tom s ním zajedno,“ říká.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...