Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Navzdory pandemii rostou pojišťovnám tržby. Na pojistném letos vybraly přes 106 miliard

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Praha Český pojistný trh za tři čtvrtletí letošního roku navzdory jarnímu nástupu pandemie koronaviru pokračoval v růstu. Pojišťovny vybraly na pojistném 106,1 miliardy Kč, což je meziročně o 3,6 procenta více. Loni trh vzrostl o 5,7 procenta na 136,7 miliardy Kč.

„Předepsané pojistné rostlo méně než za srovnatelné období o rok dříve. Tempo růstu ke konci třetího čtvrtletí 2020 meziročně zpomalilo o dva procentní body a ve srovnání s předběžnými hodnotami první poloviny tohoto roku o 0,2 bodu,“ komentoval výsledky analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.

Pojistné životního pojištění dosáhlo ke konci září 34,5 miliardy Kč a meziročně narostlo o dvě procenta, respektive o 688 milionů Kč. Ve srovnání s prvním pololetím se tak dále snížila dynamika celkového růstu.

Produkty životního pojištění s běžně placeným pojistným, které dosahují více než 90procentního podílu v počtu aktivních smluv, proti stejnému období roku 2019 narostly o 2,7 % na 33,7 miliardy Kč. Proti tomu produkty s jednorázově placeným pojistným zaznamenaly meziroční pokles o téměř dvacet procent.

V životním pojištění stále přetrvává pokles počtu uzavřených pojistných smluv. Aktivních smluv ke konci třetího čtvrtletí 2020 zůstává 5,059 milionu, tedy meziročně o 1,4 % méně. V dlouhodobém měřítku ale dochází k pozvolnému zpomalení tohoto poklesu.

V neživotním pojištění růst předepsaného pojistného za první tři čtvrtletí 2020 dále zpomalil na 4,4 %, což je o 2,4 bodu méně než o rok dříve. Tempo růstu ve srovnání s pololetím dále přibrzdilo u většiny sledovaných odvětví neživotního pojištění. Zvláště v souhrnné skupině produktů zahrnující všechna ostatní odvětví mimo pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti občanů i firem nastává již třetí čtvrtletí výrazný meziroční pokles.

V tomto segmentu pokrývajícím léčebné výlohy a další rizika cestovního pojištění nebo pojištění cizinců se významně propadlo předepsané pojistné, a to o více než 13 %. Ve srovnatelném období předchozího roku tato pojištění naopak ještě posilovala o pět procent. „Právě ve vývoji těchto odvětví tak lze již nyní pozorovat konkrétní dopady pandemie covid-19 na český pojistný trh, podotkl Urban.

V povinném ručení (v pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel) dosáhlo předepsané pojistné 20,3 miliardy Kč. Meziročně stouplo o 7,4 %. Toto navyšování je i nadále částečně podpořeno rostoucím počtem pojištěných vozidel, nyní o 2,6 %.

V havarijním pojištění vozidel dosáhlo předepsané pojistné hodnoty 17,7 miliardy Kč a meziročně se navýšilo o sedm procent. Počet havarijně pojištěných vozidel zároveň meziročně rostl o 4,4 %. V podnikatelských pojištěních se dynamika růstu ke konci třetího čtvrtletí stabilizovala na 4,9 % s předepsaným pojistným 16,1 miliardy Kč. Retailové majetkové a odpovědnostní pojištění meziročně opět posílilo o 5,4 % na 9,6 miliardy Kč.

Největší pojišťovny na českém trhu
Pojišťovna Předepsané pojistné za tři čtvrtletí 2020 Podíl na trhu
Generali Česká pojišťovna28,7 mld. Kč27,1 %
Kooperativa24,5 mld. Kč23,1 %
Allianz11,6 mld. Kč10,9 %
ČSOB Pojišťovna8,9 mld. Kč8,4 %
Česká podnikatelská pojišťovna 8,1 mld. Kč7,6 %
Uniqa5,9 mld. Kč5,6 %
NN3,6 mld. Kč3,4 %
Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...