11. března 2009 14:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nová koncepce? Víc energie z jádra

Nová státní energetická koncepce počítá do roku 2030 s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová státní energetická koncepce počítá do roku 2030 s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nová státní energetická koncepce počítá do roku 2030 s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny. Za dvecet let by se tak dvě třetiny elektřiny, kterou Češi spotřebují, vyrábělo z jádra. Podle návrhu by se také v roce 2025 pro centrální zásobování teplem bude využívat minimálně stejný objeme hnědého nebo černého uhlí jako v roce 2006.

Koncepce se kromě toho se zaměří i na úspory. Do roku 2030 se počítá se snižováním energetické náročnosti českého hospodářství o 3,3 procenta ročně, dále pak do roku 2050 o 2,3 procenta. "Bez tohoto trvalého snižování energetické náročnosti by spotřeba primárních energetických zdrojů velmi výrazně rostla," řekl na dnešním energetickém kongresu náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Nová koncepce podle něj počítá v roce 2025 pro centrální zásobování teplem minimálně se stejným objemem využití hnědého nebo černého uhlí jako v roce 2006. To je v souladu s předpokladem, že by se z uhlí už nevyráběla elektřina a zároveň by byly zachovány současné územní limity těžby, dodal.

Státní energetická koncepce je strategický dokument s výhledem tuzemské energetiky do roku 2050. Jeho zpracování má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. Novou verzi koncepce by měla projednat vláda na podzim.