Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Občanský zákoník: chcete firmu? Stačí vám koruna místo statisíců

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Založit společnost s ručením omezeným bylo dosud pro velkou část začínajících podnikatelů velkým problémem. Ke vzniku „eseróčka“ potřebovali minimálně 200 tisíc korun jako základní kapitál.

Zakládání firem upravuje od ledna nový zákon o obchodních korporacích. Ten společně s novelizovaným občanským zákoníkem nahrazuje obchodní zákoník. Od nového roku bude stačit podle nových pravidel k založení společnosti s ručením omezeným pouhá koruna.

A právě zjednodušení začátků podnikání je podle expertů z branže jeho nejpodstatnější novinkou. Umožní rozjezd podnikání i lidem, kteří místo peněz, které často nemají, do svého byznysu chtějí vložit hlavně know-how.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

27.12.

  • Občanský zákoník uleví nájemníkům
  • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

Co se oproti stávajícímu zákonu nezmění, je povinnost založit si speciální bankovní účet, na který podnikatelé svůj základní kapitál vloží. A to i v případě, že do rozjezdu svého podnikání vložili právě pouhou jednu korunu.

Řetězení firem

Výhodou oproti stávající normě pak je i to, že podnikatelé si budou moci založit hned několik společností s ručením omezeným. Nová právní norma totiž umožní řetězení dceřiných „eseróček“.

To v praxi znamená, že podnikatel, který vlastní jednu spol. s r. o., si bude moci založit jednu nebo i více dceřiných společností s ručením omezeným na nový projekt a ze stávajícího podniku si na ně může vzít finanční prostředky formou jejich vkladu do kapitálu.

To dosud nebylo možné. „V praxi se proto zákaz řetězení společností obcházel tím, že každá měla formálně dva společníky, jeden z nich však měl pouze minimální obchodní podíl, například pouze 0,01 procenta. Důsledkem těchto nastavení byl však pouze vznik nepřehledných podnikatelských struktur. Nová úprava by proto mohla vést k transparentnější struktuře skupin společností a současně snížit podnikatelům náklady,“ vysvětluje Daniel Vitouš, právník advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Další výhodou nové normy pak podle právníků je, že veškeré podnikatelské riziko se tak omezí jen do výše vložených peněz. Počty takových dceřiných společností nebude zákon nijak omezovat, takže každý nový projekt bude moct mít vlastní firmu.

Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.

Kromě usnadnění rozjezdu byznysu ale přinese zákon o obchodních korporacích i další novinky. Další z těch zásadních změn bude například větší „svoboda“ manažerů. Menší zodpovědnost a větší loajalita Ti dosud nesli plnou odpovědnost za případné škody, od ledna to ale bude jiné. Nová právní úprava platná od ledna 2014 totiž zavádí takzvané pravidlo podnikatelského úsudku. Podle něj člen managementu už neponese automaticky plnou odpovědnost za případné škody či ztráty, a to v případě, že prokáže, že jednal s potřebnými znalostmi a věřil, že jeho jednání je pro dobro firmy.

Takové pravidlo ale nebude možné použít v případě, že se manažer zachová k firmě neloajálně a ohrozí společnost kvůli tomu, aby sám získal prospěch.
Nová norma pak poskytuje podnikatelům zároveň větší volnost v tom, jak nastavit mezi jednotlivými společníky ve firmě obchodní podíly.

Akciové společnosti navíc budou moci vydávat různé druhy akcií s různými právy. S konkrétním podílem nebo aukcí tak budou spojena některá hlasovací práva nebo podíly na zisku. A s obchodními podíly bude možné spojit i určité typy povinností. Podmínkou ale je, že se musí domluvit všichni společníci a jejich úmluva nesmí odporovat dobrým mravům.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...