6. července 2010 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obliba nákupů kartou roste. Češi tak chtějí platit i na tržištích

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

PRAHA Češi si čím dál více zvykají na platební karty. Lidé kartou platí hlavně při nákupu potravin, oblečení, drogerie či kosmetiky, navíc se zvyšuje podíl platících v restauracích. Jak vyplynulo z výsledků průzkumu o platebních kartách, kterou provedla společnost MasterCard Europe, například obyvatelé Severní Moravy by do budoucna chtěli platit kartou třeba i u lékaře. Severočeši by zase chtěli mít možnost běžně platit kartou na tržištích.

Nejvíce zvyklí používat platební karty jsou Pražané a Středočeši. "Je to dáno hlavně tím, že je zde větší infastruktura a obchodníci nabízejí více možností plateb," řekl LN výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. Naopak obyvatelé Moravy platí raději v hotovosti, na užívání karet jsou opatrní. Posun nastává pomalu, častěji začali používat platební kartu až před rokem.

Platbám přes internet lidé věří V Česku také vzrůstá obliba platby kartou přes internet. Nejčastěji lidé na internetu nakupují elektroniku, drogerii a kosmetiku, lístky na kulturní akce, vybavení domácnosti, ale také třeba chovatelské potřeby. Tento způsob platby považují Češi za bezpečný a nenáročný.

To obyvatelé Moravy jsou k internetovým nákupům skeptičtější. Podle zkušeností mnoha lidí k tomu však mají dobrý důvod. "Objednal jsem si u jedné firmy možnost stahování filmů zdarma na zkoušku. Po čase jsem zjistil, že mi na kartě tito poskytovatelé zablokovali částku za roční předplatné v řádech tisíců korun," říká muž, který využil platbu po internetu.

Od té doby platí raději přes platební systém PayPal, jehož výhodou je, že uživatel nemusí nikam zadávat číslo své platební karty. V případě, že dojde ke zneužití, PayPal garantuje vrácení ztracených peněz a sám pak peníze od podvodníka vymáhá.

Lidé se nicméně čím dál lépe orientují v podmínkách používání platebních karet a s tím spojenými bankovními poplatky. Nejlépe výše poplatků znají respondenti z jižní Moravy a pro 92 procent z nich mají rozhodující vliv při výběru platební karty. Naopak Jihočeši se o poplatky příliš nezajímají. Češi se také začali zajímat o různé typy slev při používání platebních karet. Chtějí slevy například při platbách za energie nebo při koupi letenek.