21. července 2008 17:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odboráři Siemens hrozí stávkou

Siemens zřejmě propustí tisíce zaměstnanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siemens zřejmě propustí tisíce zaměstnanců. | foto: ČTK

PRAHA Německý koncern Siemens možná zavře jeden za svých podniků v České republice. O práci by mohlo přijít okolo tisíce lidí. Odboráři společnosti Siemens kolejová vozidla proto podniku vyhlásili stávkovou pohotovost.

"Další kroky zvolíme podle toho, jaké bude rozhodnutí společnosti Siemens.
Každopádně jsme připraveni hájit zájmy pracujících a je jedno, zda pod
společností Siemens nebo jiným zaměstnavatelem," uvedl předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula.

Vyhlášení neomezené stávkové pohotovosti dnes na demonstraci podpořilo přes 300 zaměstnanců SKV. Podle mluvčího Siemensu v ČR Petra Sedláčka zatím žádné rozhodnutí o budoucnosti závodu nepadlo a bude známé pravděpodobně ve středu. Vedení koncernu Siemens začátkem měsíce oznámilo, že kvůli ekonomické recesi sníží počet zaměstnanců. 

Německý tisk přitom spekuluje buď o zavření zličínské továrny, nebo o jejím prodeji. Podle Středuly má jít o politické rozhodnutí, aby se zachovala výroba v ostatních provozech v Německu. "Nelíbí se nám přístup, kdy je na nás pohlíženo, jako na občany EU druhé kategorie," dodal.

Jednatel společnosti Karel Vabroušek se podle svých slov dozvěděl o možném zavření závodu z tisku. Od vedení koncernu žádné zprávy nemá. Podle něj je rozhodnutí překvapivé v době, kdy je ekonomika závodu stabilizovaná a minulý měsíc poprvé skončil v zisku.

Odboráři se rovněž ve středu chystají do německého Erlangenu, kde se má
konat protestní akce zaměstnanců celého koncernu pod vedením odborového svazu IG Metall.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz