16. září 2008 15:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pád akcií byl strmý. Obchody se zastavily

Pražská burza dál padá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská burza dál padá | foto: ČTK

PRAHA Celosvětová finanční krize pokračuje, již druhý den akcie na světových trzích prudce padají. Na síle nabral i propad akcií na pražské burze, ta musela dokonce pozastavit obchody s akciemi těžební firmy NWR poté, co jejich ztráta převýšila 21 procent na 235 korun. A člen bankovní rady České národní banky Mojmír Hampl upozorňuje: dopad globální krize na českou ekonomiku může být mnohem silnější, než se dosud předpokládalo.

Hlavní index trhu PX byl kolem 15:15 níže o 7,11 procenta na 1148,9 bodu. Na těchto hodnotách byl index naposledy na jaře 2005, vyplývalo z burzovních výsledků.

Pražská burza pozastavila obchodování s akciemi NWR krátce po 15:00 na 15 minut v obchodních systémech SPAD i Kobos. Tvůrci trhu, tedy členové burzy stanovující nákupní a prodejní ceny akcií, se dohodli na obnovení obchodování v 15:26 hodin.

Burza dnes musela omezit obchodování kvůli silnému poklesu s již druhou akcií. První se dopoledne stala emise akcií developera ECM, a to dokonce dvakrát. Akcie ECM zůstaly nadále pod prodejním tlakem a kolem 15:15 propadaly o 32,6 procenta na 235,1 koruny.


Hampl: Dopady na Česko mohou být silné
Podle Mojmíra Hampla z České národní banky Česko sice není ve vyloženém útlumu jako USA nebo země eura, jeho ekonomika však již začíná zpomalovat, připomněl Hampl. "Mohou se vyskytnout nepřímé dopady; ty mohou být výrazně silnější, než to původně vypadalo," řekl Hampl. Za špatnou zprávu pro českou ekonomiku označil fakt, že odhady růstu v Evropě jsou neustále revidovány pouze jedním směrem, tedy dolů.

Obavy sdílel i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Nemyslím si, že by třeba nezaměstnanost měla stoupnout o několik procentních bodů, nebo že by se ekonomika měla dostat do recese, ale prostě s útlumem musíme počítat," upozornil.

Z jednotlivých odvětví české ekonomiky je podle Hatlapatky v první řadě ohrožen útlumem exportně zaměřený automobilový průmysl se svou škálou dodavatelů a služeb, strojírenství a finanční služby. Oslabení hrozí i odvětví počítačů. "Pokud ekonomiky po celém světě zpomalují, tak jedny z prvních na řadě výdajů, které jsou škrtány domácnostmi i firmami, jsou výdaje na počítače a software," upozornil.

Nynější odklon globálních investorů od rizika by se podle Hampla mohl projevit v další vlně posilování korunového kurzu. Koruna letos do července vystoupila vůči euru až o 19 procent a po posílení posledních dvou měsíců zase v minulých dvou dnech po pádu banky Lehman Brothers opět vyskočila vzhůru.

"Pokud se rozmnoží špatné zprávy z vyspělého světa a makroekonomická situace investorům nedodá chuť na návrat na vyspělé trhy, není vyloučeno, že se bude do určité míry opakovat příběh první poloviny letošního roku (o prudkém růstu koruny)," řekl Hampl.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.