28. července 2016 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Placení na předváděcích akcích je tabu. Firmy ale dál od lidí berou peníze

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Při kontrolách dodržování zákazu žádat peníze na předváděcích akcích zjistila česká obchodní inspekce nedostatky v 22 procentech případů z 95 kontrol. Za porušení nové povinnosti dosud padly tři pokuty.

Od února nesmějí prodejci požadovat na předváděcích akcích či do sedmi dnů od uzavření smlouvy zaplacení zboží. Inspektorům se podařilo prokázat, že zástupce kontrolované společnosti po předváděcí akci přijal hotovost, ve čtyřech případech.

Ve dvou případech bylo na smlouvě uvedeno budoucí datum převzetí hotovosti. Pravomocně ČOI uložila dvě pokuty společnosti Exen Trade v celkové výši 1,3 milionu korun a jednu pokutu společnosti BNM-MEDICAL ve výši 110 tisíc korun.

ČOI už dříve uvedla, že pokutu 1,2 milionu firmě Exen Trade uložila v této výši vzhledem k prokazatelně vědomému obcházení zákona. Zástupci společnosti spotřebitele vozili domů se záměrem, že si tam řeknou o hotovost, ačkoli již několik měsíců je tato praxe ze zákona zakázána.

Celkem inspekce za první pololetí zkontrolovala 217 předváděcích akcí, nedostatky zjistila ve 172 případech (79,3 procenta). Výše udělených pokut dosáhla 11,4 milionu korun.

ČTK