Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počet exekucí silně roste

Na začátku problémů může být nesplacení dluhu z kreditních karet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na začátku problémů může být nesplacení dluhu z kreditních karet | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Lidé nesplácejí spotřebitelské úvěry, nečastěji se vymáhají částky do 50 tisíc.

Stále více lidí v Česku má potíže se splácením dluhů. V loňském roce bylo podle včera zveřejněných čísel Exekutorské komory ČR nově nařízeno 427 800 soudních exekucí. Exekutoři a vymahači se shodují, že velká většina nesplácených částek pochází z menších spotřebitelských úvěrů.
 
„Zvýšil se počet případů, kdy se bankovní i nebankovní domy začínají v daleko větší míře než doposud obracet na exekutory,“ řekl Juraj Podkonický, prezident Exekutorské komory ČR. Meziroční nárůst počtu exekucí sice zpomalil z předloňských 74 procent na loňských 40 procent, ale komora očekávala nárůst pouze v rozmezí deseti až 15 procent. Letos Podkonický očekává další nárůst počtu exekucí. Odhadnout, kolik exekucí přibude, ale nedokázal.

Alarmující je však nově nastupující trend. Kromě tradičně vymáhaných dluhů za telekomunikační služby, plyn, nájemné a odpad se na exekucích začínají výraznější měrou podílet nesplácené spotřebitelské úvěry. „Exekuce v řádech milionů nebo desítek milionů jsou již historií. Velká většina nesplácených úvěrů je menší než 50 000 korun,“ řekl Podkonický. Tímto posunem k vymáhání menších částek se Česká republika, podle něj, přibližuje trendu v západní Evropě. Většina poskytovatelů drobných úvěrů má každou půjčku ošetřenou dozorčí doložkou, která případné vymáhání dluhu urychluje. „Během dvou měsíců od doby, kdy lidé přestanou platit, je na ně vyhlášena exekuce,“ řekl Podkonický.

Někteří věřitelé se předtím, než se obrátí na exekutora, snaží dlužnou částku získat zpět pomocí vymahačských firem. I ty potvrzují nastupující trend nesplácených menších úvěrů.

„Tempo růstu zadlužování je nezdravě rychlé. Ne pro ekonomiku České republiky, ale pro určitý segment populace, který není schopen překonat svou touhu po hmotných statcích, na které nemá peníze,“ řekl LN Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá vymáháním pohledávek. Podle něj tito lidé podléhají návyku na spotřebitelské úvěry podobným způsobem jako gambleři návyku na hry.

Zabřednout do dluhové pasti je velmi jednoduché. Stačí si vzít jednu půjčku na auto a pak pomocí dalších úvěrů opravit porouchanou ledničku či pračku. Splátky dluhu pak již člověk nedokáže utáhnout a na scéně se objevují exekutoři či vymahači. „Zadlužování je smrtící především pro nízkopříjmovou skupinu obyvatelstva. A když říkám smrtící, tak to myslím doslova. Řada dlužníků totiž končí i sebevraždou,“ řekl Filip.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....