24. února 2017 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Silný vítr v Česku způsobil škody v řádu desítek milionů korun, hlásí pojišťovny

Silný vítr vyvrátil strom před ubytovnou na Karlovarsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silný vítr vyvrátil strom před ubytovnou na Karlovarsku. | foto: ČTK

PRAHA Silný vítr, který zasáhl Česko v posledních dvou dnech, způsobil klientům pojišťoven zatím stovky škod v řádu desítek milionů korun. Nejčastěji šlo o poškozené ploty, střechy či skleníky, živel řádil hlavně na západě republiky.

Kooperativě dosud klienti nahlásili po čtvrteční a páteční vichřici stovku škod. „Celkové škody odhadujeme na deset milionů korun. Nejvíce jich evidujeme v Plzeňském a Karlovarském kraji,“ řekl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Jde o poškozené ploty, střechy, skleníky i pády stromů. „Další škody nám klienti postupně hlásí, zároveň stále trvá větrné počasí, takže očekáváme, že jejich počet několikanásobně vzroste,“ dodal.

Allianz ohlásilo pojistnou událost kolem 50 klientů. „Nejde vyloženě o kalamitu, ale vezmeme-li v úvahu pouhých pár hodin, které silnému větru stačily k tomu, aby poškodil tolik střech, ale i plotů, garáží a automobilů, normálnímu provozu v klientském centru to také neodpovídá,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Žena na pražské ulici si snaží upravit vlasy v silném větru.
V Šimkových sadech v Hradci Králové polámal silný vítr mnoho stromů.

Desítky škod v řádech milionů korun odhadují škody způsobené silným větrem v posledních hodinách likvidátoři Generali. „Evidujeme již i první hlášení. Převážně jde o poškozené střechy nebo škody na movitém i nemovitém majetku způsobené popadanými stromy či větvemi,“ řekl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Česko zasáhl silný vítr, který v nárazech dosahuje kolem 70 kilometrů v hodině. Popadané stromy a větve na řadě míst republiky zkomplikovaly železniční a silniční dopravu a tisíce domácností jsou bez proudu. ČEZ kvůli velkému množství poruch vyhlásil v 18 okresech kalamitní stav. Podle meteorologů má vítr od západu postupně slábnout.

ČTK