Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pořídit si hypotéku je rekordně výhodné, úroky ale ještě klesnou

V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | foto: Lidové noviny

PRAHA Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 3,46 procenta, a je tak nejnižší od doby sledování ukazatele. Dosud nejnižší byly podle indexu Fincentrum Hypoindexu sazby letos v srpnu, a to 3,55 procenta. Hypoindex sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů přitom podle odborníků ještě svého dna nedosáhly. Česká národní banka například 27. září snížila na rekordní minimum základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, a půjčky na bydlení tak mohou zlevnit.

"Současný vývoj napovídá, že tento rekord nemusí vydržet příliš dlouho, aktuálně mají některé banky stále dostatečný prostor k dalšímu snižování sazeb," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

ČTĚTE TAKÉ:

Za posledních devět měsíců padl rekord už potřetí. Nízké úrokové sazby však překvapivě lidi do bank nelákají. V září si žadatelé vzali hypotéky za 8,698 miliardy Kč, což je o 1,5 miliardy méně než měsíc dříve. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. V září si hypotéku sjednalo 5302 klientů proti srpnovým 6164. Takový úbytek není běžný.

"Ačkoliv u značného počtu hypoték končí nyní fixace, nedochází k výraznému boomu v refinancování. Banky si mnohem více hlídají své klienty, než bylo obvyklé v minulých letech. První nabídka po ukončení fixace se sice obvykle pohybuje nad průměrnými sazbami, ale v případě nabídky od konkurenční banky je původní banka ochotna udržet si klienta téměř za jakoukoliv cenu," řekl Rajdl.

Trh s bydlením se vzpamatovává

Pokles počtu hypoték může být způsoben i prodlužováním lhůty mezi rezervací nemovitosti a podpisem kupní smlouvy, tedy prodejem. Konkrétně v Praze se lhůta proti minulým měsícům prodloužila o 15 dnů.

Tento trend je způsoben větší váhavostí klientů ohledně způsobu financování a především volby konkrétní banky, upozornil výkonný ředitel RE/MAX Hanuš Němeček.

Znamená to tedy, že realitní trh se sice začíná probouzet, ale některé prodeje ještě nejsou dotaženy do konce. Zvýšený zájem o nemovitosti potvrdil i obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš.

"Objem prodaných nemovitostí proti loňským třem čtvrtletím je skvělý. Zatímco loni jsme touto dobou měli prodaných 10.822 nemovitostí, letos to je za stejné období 11 762. Růstová tendence je tedy evidentní," dodal.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...