18. prosince 2009 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Použité hračky, obnošené oblečení. Takové budou Vánoce ve Francii

Mnozí Francouzi najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnozí Francouzi najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Nemyslitelné se v době krize i ve Francii stává skutečností: přibližně třetina Francouzů, kteří chystají pro své blízké dárky, sáhnou po předmětech z druhé ruky. Pod vánočními stromky tak podle průzkumu auditorské společnosti Deloitte mnozí najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti.

Tento přístup má přinést podstatnou úsporu peněženkám Francouzů postižených ekonomickou krizí a přitom umožnit učinit zadost obdarováním svých bližních. V darování použitých věcí jsou podle Deloitte Francouzi největšími přeborníky a ve srovnání s jejich sousedy z okolních zemí je jich dvakrát tolik.

Podle některých názorů za to může i zejména ve Francii zakořeněná tradice bleších trhů, kam chodí lidé všech společenských kategorií a kde se údajně lze nadít i skutečných skvostů.

Nejvíce se tento způsob, jak vyzrát na ceny, líbí mladým. Lidem starším 45 let se to naopak v drtivé většině příliš nezdá. "Tento fenomén nabírá na síle poslední dva roky," podotkl Olivier Mathiot, spoluzakladatel internetového portálu PriceMinister, na kterém je možné podobně jako na americkém Amazon.com objednat nové i použité produkty.

V období od poloviny listopadu do poloviny prosince se obrat portálu zvýšil o 50 procent ve srovnání se zářím a o 25 procent ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Stejná je situace u společnosti Cash Express, která provozuje největší prodejní síť předmětů z druhé ruky. V prosinci by se její obrat měl ve srovnání s jinými měsíci zvýšit o 50 procent a o 20 procent ve srovnání například s prosincem 2007.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…