18. prosince 2009 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Použité hračky, obnošené oblečení. Takové budou Vánoce ve Francii

Mnozí Francouzi najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnozí Francouzi najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Nemyslitelné se v době krize i ve Francii stává skutečností: přibližně třetina Francouzů, kteří chystají pro své blízké dárky, sáhnou po předmětech z druhé ruky. Pod vánočními stromky tak podle průzkumu auditorské společnosti Deloitte mnozí najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti.

Tento přístup má přinést podstatnou úsporu peněženkám Francouzů postižených ekonomickou krizí a přitom umožnit učinit zadost obdarováním svých bližních. V darování použitých věcí jsou podle Deloitte Francouzi největšími přeborníky a ve srovnání s jejich sousedy z okolních zemí je jich dvakrát tolik.

Podle některých názorů za to může i zejména ve Francii zakořeněná tradice bleších trhů, kam chodí lidé všech společenských kategorií a kde se údajně lze nadít i skutečných skvostů.

Nejvíce se tento způsob, jak vyzrát na ceny, líbí mladým. Lidem starším 45 let se to naopak v drtivé většině příliš nezdá. "Tento fenomén nabírá na síle poslední dva roky," podotkl Olivier Mathiot, spoluzakladatel internetového portálu PriceMinister, na kterém je možné podobně jako na americkém Amazon.com objednat nové i použité produkty.

V období od poloviny listopadu do poloviny prosince se obrat portálu zvýšil o 50 procent ve srovnání se zářím a o 25 procent ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Stejná je situace u společnosti Cash Express, která provozuje největší prodejní síť předmětů z druhé ruky. V prosinci by se její obrat měl ve srovnání s jinými měsíci zvýšit o 50 procent a o 20 procent ve srovnání například s prosincem 2007.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?