12. dubna 2017 12:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Praha se dělí na čtvrti pro staré a mladé. Podívejte se, kde žijete

Novostavba-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novostavba-ilustrační foto | foto: Archiv LN

Nové byty mění věkovou strukturu pražských městských čtvrtí. Nové bydlení si pořizují stále mladší lidé. Jak vyplývá ze statistik rezidenční developerské společnosti Central Group, která loni prodala téměř pětinu všech nových bytů v Praze, průměrný věk kupujících se před dvěma roky dostal pod čtyřicet let. Hlavním důvodem byly rekordně levné hypotéky a také benevolentní podmínky při jejich udělování. „Skupina mladých do třiceti let se bude mezi kupujícími bytů nadále rozšiřovat, protože tito lidé se stěhují do Prahy za prací, chtějí zde žít, tedy i investovat do vlastního bydlení,“ říká David Jirušek, mluvčí společnosti Finep.

Průměrný věk Pražanů dosahoval v roce 2014 dle dat Českého statistického úřadu 42 let. Mezi jednotlivými pražskými částmi jsou ale podstatné rozdíly. Lze říci, že vyšší průměrný věk je v místech, kde se staví málo bytů. „Nejvyšší průměrný věk, 44 až 45 let, mají obyvatelé ve vnitřním městě,“ konstatuje Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Konkrétně jde o Prahu 10, tedy Vršovice, Strašnice, Malešice, Záběhlice, část Vinohrad a Michli, Prahu 4, tedy Braník, Hodkovičky, Krč, Lhotku, Podolí a Spořilov, a Prahu 6 – Ruzyni, Liboc, Veleslavín, Vokovice, Dejvice, Střešovice, Břevnov, Sedlec, Bubeneč a Hradčany.

Mapa prahy podle obyvate

Mapa prahy podle obyvate

Na opačném konci pomysleného žebříčku, tedy lokality s nejnižším průměrným věkem obyvatel v Praze, a to mezi 36 až 37 roky, najdeme části ve vnějším pásmu města - Kolovraty, Štěrboholy, Dolní Měcholupy, Prahu 22, kterou tvoří Uhříněves, Pitkovice a Hájek u Uhříněvsi, Vinoř a Čakovice. Jde vesměs o místa, kde jsou značně aktivní rezidenční developeři.

Důkazem, jaký vliv má bytová výstavba na průměrný věk oblasti, je Praha 11, jejíž podstatnou část území tvoří velké sídliště Jižní Město. „V 70. letech se tam stěhovali mladí lidé s dětmi a v posledních letech zde neobcházelo k tak velké rezidenční výstavbě jako v jiných městských částech,“ říká Marek Vácha. V roce 2005 byl v Praze 11 dle IPR index stáří, tedy poměr mezi počtem seniorů ve věku nad 65 let a počtem dětí do čtrnácti let, pod celopražským průměrem, nyní je hodnota již nadprůměrná.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.