Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Převod peněz za pár vteřin je v Česku zatím sci-fi. Banky už řeší nápravu

Peníze bude možné mít na účtu během několika sekund. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze bude možné mít na účtu během několika sekund. | foto: Shutterstock

PRAHA Zaplatit z účtu na účet v řádu vteřin? Za oceánem to není problém, v Česku je to prakticky nemožné. Do budoucna se to však má změnit. Banky už pracují na řešení.

Kdo chce mít dnes peníze na učtu v řádu minut, či dokonce vteřin, má smůlu. Tedy pokud si neposílají mezi sebou peníze klienti téže banky. Standardně to ale trvá, s výjimkou drahých expresních služeb, do druhého pracovního dne.

To by se do budoucna mělo změnit. Tuzemské bankovní domy už na společném řešení takzvaných instantních plateb, tedy okamžitém zúčtování, pracují.

„Na standardu pro mezibankovní okamžité zpracování plateb pracuje tým při České bankovní asociaci pod vedením Komerční banky za účasti ČNB a zástupců dalších finančních domů,“ říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Rychlé peníze v roce 2018

Podle informací LN z bankovního trhu to však nebude nijak brzo. Jako reálný termín se jeví až rok 2018. Že je o platby připisované v řádu sekund zájem, potvrzují i zástupci dalších bank.

„Možnost okamžitých převodů i na účty jiných bank v Česku (tedy mezibankovní instantní platby) bychom našim klientům nabídli velmi rádi, ale k tomu bude potřeba dohoda všech bank,“ říká Vladimír Komjati z Air Bank. „Dobrou zprávou je, že se taková dohoda možná už začíná rýsovat – a my ji samozřejmě podpoříme,“ dodává Komjati.

V některých případech však banky hledají i vlastní řešení a na ostatní se příliš neohlíží. „Připravujeme novinky i v této oblasti instantních plateb, ale nechceme být sdílnější vzhledem k tomu, že konkurence nikdy nespí,“ připouští mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. To, na čem tuzemské banky teprve pracují, bankovní instituce ve Spojených státech už – dokonce v atraktivnější podobě – představily.

Kdo chce poslat rychle a pohodlně dlužné peníze například za pivo či převést rychle finanční prostředky potomkovi, který studuje na vysoké, stačí mu k tomu jen e-mail dotyčného či jeho mobilní číslo.

Službu zatím nabízejí největší z tamních finančních domů, jako jsou Wells Fargo, JPMorgan Chase, Bank of America či US Bank. Právě prvně jmenovaná banka tuto službu představila počátkem srpna. Banky se přitom snaží reagovat na konkurenci služeb, jako je Venmo od platební společnosti PayPal či Square Cash, které rychlé převody již déle nabízí. „Posloucháme, co klienti chtějí, a děláme vše pro to, abychom zůstali konkurenceschopní,“ řekl Brett Pitts, který má ve Wells Fargo na starosti inovace v digitální oblasti, listu The New York Times.

Bez znalosti čísla účtu

Nicméně i v Česku se již blýsklo na lepší časy. Posílat peníze například přes SMS, aniž by k tomu byla nutná znalost čísla účtu příjemce, umožňují například mBank či Česká spořitelna.

Na Slovensku pak podobně funguje služba Viamo, která by se líbila tuzemské Raiffeisenbank. Viamo tam podporuje slovenská Tatrabanka, která je sestrou RB. Rozhodně ale peníze dotyčnému, pokud je klientem jiné banky, nepřijdou v řádu vteřin, ale dnů.

Konkrétně Česká spořitelna představila na jaře službu Friends 24, kdy stačí znát jen telefon, e-mail či využít některý messenger.

V současnosti mohou využívat aplikaci, tedy vytvářet a odesílat platby, pouze klienti České spořitelny, ačkoliv přijímat je mohou iklienti ostatních bank.

mBank pak umožňuje posílat drobnější částky pomocí SMS či přes Facebook už dva roky.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...