22. dubna 2014 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při výměně žárovky může svítidlo zabíjet. Inspekce nařídila jeho stáhnutí

ČOI nařídila stáhnout z trhu svítidlo Sahara, které může i zabít  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČOI nařídila stáhnout z trhu svítidlo Sahara, které může i zabít | foto: ČOI

PRAHA Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu svítidlo Sahara, které se bez kabelu zapojuje přímo do elektrické zásuvky. Svítidlo bez návodu a uvedeného výrobce může svého uživatele i zabít. Inspekce nahlásila svítidlo do evropské databáze nebezpečných výrobků Rapex.

"Při manipulací se svítidlem připojeným do zásuvky (například při výměně světelného zdroje) může dojít i při vypnutém vypínači ke kontaktu uživatele se závitem objímky pod napětím, a následně ke smrtelnému úrazu elektrickým proudem," uvedla inspekce. Značení výrobku podle ní navíc neodpovídá zákonným požadavkům.

ČOI nařídila stáhnout z trhu svítidlo Sahara, které může i zabít

ČOI nařídila stáhnout z trhu svítidlo Sahara, které může i zabít

Svítidlo má podobu dvoupólové vidlice s objímkou se závitem E27 a s vypínačem. Nemá kryt žárovky a vidlici je možné rozebrat. Výrobek se prodával v plastovém obalu na modrém papírovém kartonu, který nese nápis "electrical accessories". Na zdaní straně kartónu je čárový kód EAN 6985181355979.

Lidovky.cz, ČTK
V. Bauckmann выдержай... 14:19 22.4.2014
J. Balcar Re: выдержай... 15:04 22.4.2014
V. Bauckmann Re: выдержай... 16:03 22.4.2014

Najdete na Lidovky.cz