Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Známý ekonom vyvrátil mýtus, že migrace zvyšuje nezaměstnanost

Kanadsko-americký ekonom David Card z univerzity v Berkeley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadsko-americký ekonom David Card z univerzity v Berkeley. | foto: UC Berkeley

PRAHA Kanadsko-americký ekonom David Card pomocí inovativních statistických experimentů vyvrátil mýtus, že ekonomická imigrace musí zvyšovat nezaměstnanost.

Když 15. dubna 1980 Fidel Castro krátkodobě otevřel kubánský přístav Mariel, rozpoutal nevídanou vlnu emigrace. Velké množství uprchlíků tehdy zamířilo do Spojených států.

Na 125 tisíc Kubánců doslova zaplavilo město Miami na jihovýchodě Floridy. Jednalo se o nevídaný šok pro tamní trh práce. Pracovní síla ve městě vzrostla v několika měsících o více než sedm procent.

Mzdy a zaměstnanost místních Američanů se zdály být v ohrožení. Nicméně ekonom David Card ve svém slavném článku The Impact of the Mariel Boatlift on the Miami Labor Market ukázal, že takové obavy nebyly na místě.

Nečekaná poptávka

Cardovo zkoumání statistických dat ukázalo, že zvýšení nekvalifikované pracovní síly v Miami v roce 1980 mělo téměř nulový vliv na místní trh práce. Nezaměstnanost nekvalifikovaných pracovníků jiného než kubánského původu se nezměnila. Stejně tak se nezměnily jejich mzdy.

Nedošlo ani k žádnému znatelnému dopadu na výši mezd a nezaměstnanost původních imigrantů z Kuby.

Ekonom David Card ve své studii vyvrátil mýtus, že ekonomická imigrace musí zvyšovat nezaměstnanost. Tento mýtus je opřen o přesvědčení, že zvýšení pracovní nabídky povede ke zvýšení konkurence. Vyšší konkurence na trhu práce poté bude snižovat mzdy a zvyšovat nezaměstnanost.

Index LN vychází 11. 10. 2016.

Nicméně takový pohled je velice omezený. Migrace je složitý jev, na který působí mnoho činitelů. Cardovo vysvětlení se opírá o dva konkrétní činitele, které působily proti poklesu mezd a poklesu zaměstnanosti v Miami v 80. letech.

Zvýšení nekvalifikované nabídky práce bylo pohlceno rostoucí poptávkou po levné pracovní síle v té době. Navíc, noví přistěhovalci mohli motivovat Američany hledající práci ke zvolení jiné destinace než Miami, a tím i uvolnit pracovní místo kubánským imigrantům.

Přírodní experiment

David Card je ekonom kanadského původu působící na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Jeho výzkum uvedl do ekonomie nové statistické metody. Stal se průkopníkem ve využívání tzv. přírodních experimentů. To je statistická metoda, ve které jsou zkoumaní jednotlivci rozděleni do vyšetřované a kontrolní skupiny zásahem přírody nebo jiného vlivu, který je mimo moc výzkumníka. Následným porovnáním obou skupin lze určit hledaný efekt.

Otevření kubánského přístavu Mariel bylo pro Carda takovým přírodním experimentem. Nenadálé zvýšení pracovní síly v Miami umožnilo Cardovi porovnat pracovní trh těsně před a vzápětí po imigrační vlně, a tím zjistit čistý efekt imigrace na pracovní trh.

Kromě imigrace Card využil statistické metody v mnoha oblastech ekonomie, zejména v oblasti ekonomie trhů a práce. Jeho výzkum se zaměřil mimo jiné na rasovou nerovnost, zaměstnanecké odbory, zdravotní pojištění, poptávku po práci, nezaměstnanost, zaměstnanecké školení a minimální mzdu.

David Card by si za svůj dosavadní přínos ekonomické vědě Nobelovou cenu jistě zasloužil. Třeba se tak stane již příští týden v pondělí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!