27. října 2019 8:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrný plat státních zaměstnanců přesáhne příští rok 38 tisíc

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

Praha Průměrný plat všech zaměstnanců státu, od úředníků po učitele, by se měl v příštím roce zvýšit v průměru o 2379 korun na 38 285 korun hrubého měsíčně. Uvádí to návrh státního rozpočtu na příští rok. Počet státem placených míst by se měl zvýšit o 5632 a stát by měl zaměstnávat 475 369 lidí.

Platy všech zaměstnanců by si měly vyžádat 227,4 miliardy korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla podle posledních údajů Českého statistického úřadu letos ve 2. čtvrtletí na 34 105 korun.

Nejvyšší nárůst platů má nastat u státních zástupců a od nich odvozených profesí, které si mají v průměru polepšit měsíčně o 11 079 korun na 121 486 korun hrubého. Úředníci zaměstnaní podle služebního zákona by měli dostat přidáno 1408 korun na 39 388 korun.

Celkové výdaje na platy a ostatní platby za provedenou práci se mají meziročně zvýšit o 17,6 miliardy na 227,4 miliard korun. Výdaje na platy učitelů v regionálním školství vzrostou o deset procent. Školské odbory požadovaly navýšení o 15 procent. Pro rok 2021 se počítá s nárůstem o devět procent. Objem peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství, jako jsou třeba školníci, kuchařky nebo uklízečky, se v příštím roce zvýší také zhruba o deset procent.

Počet míst by se měl zvýšit u vojáků a dalších příslušníků bezpečnostních sborů o víc než 2000. O 2187 míst má ubýt v případě úředníků zaměstnaných podle zákona o státní službě. Naopak má přibýt 2437 míst pedagogických pracovníků v regionálním školství. Míst nepedagogických pracovníků v regionálním školství má přibýt o 3609.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla ve Sněmovně při projednávání státního rozpočtu, že do návrhu se promítlo krácení počtu míst a objemu peněz na platy stanovené vládou podle specifik jednotlivých kapitol. To podle ní představuje celkovou úsporu 1,17 miliardy korun a redukci počtu míst o 2970. Například samo ministerstvo financí přišlo o 708 míst a víc než 260 milionů korun na platy. Například Celní správa přišla o 230 neobsazených míst.

Nárůst výdajů na platy i růst počtu zaměstnanců státu pravidelně kritizuje sněmovní opozice.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....