29. června 2017 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rychlá půjčka jako past. Poskytovatelé neříkají vše, částka může strmě růst

Půjčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka | foto: Shutterstock

PRAHA Většina poskytovatelů rychlých krátkodobých půjček nezveřejňuje všechny zákonem vyžadované informace. Navíc si stanovují různé poplatky, které nereguluje zákon, a v případě nesplácení tak spotřebitelé zaplatí násobně více, než činí vlastní půjčka.

Lidé se pak mohou dostat do dluhové pasti, firmy totiž cílí především na nízkopříjmové domácnosti, které mají negativní záznam v bankovních registrech. Uvedli to zástupci Poradny při finanční tísni.

Poradna testovala 30 společností, které poskytují krátkodobé půjčky do 10 tisíc korun. V prvním případě testovali, na kolik vyjde úvěr u dlužníka, který požádal třikrát o prodloužení splatnosti. Ve druhém případě simulovali situaci, kdy půjčku nesplácí. U jednoho z poskytovatelů půjček například klient zaplatí místo půjčených 300 korun po 90 dnech téměř 10 tisíc korun.

Zároveň z 30 testovaných poskytovatelů jen pět nabízelo na internetu všechny povinné informace.

„Tito poskytovatelé lákají spotřebitele na vidinu rychlé bezplatné půjčky, za kterou nebudou muset zaplatit ani korunu. V ideálním případě tomu tak i je. Tito poskytovatelé ale cílí na nízkopříjmové spotřebitele, kteří se nechají zlákat vidinou bezúročné půjčky a problém nastává ve chvíli, kdy si zažádají o prodloužení splatnosti úvěru. Poplatky se pak mohou po 90 dnech vyšplhat až na 90 nebo 100 procent půjčené částky,“ upozornil ředitel poradny David Šmejkal.

Dodal, že tito poskytovatelé získají navíc peníze z dlužníků i řadou dalších poplatků, které nejsou uzákoněny. Zákon stanovuje maximální výši úroků či smluvních pokut, firmy si ale do smluv dávají i poplatky za mzdové náklady vystavení SMS v desítkách korun. Dalším takovým poplatkem je podle poradny například sankce za nepředložení potvrzení o zaměstnaní, které přitom při poskytování půjčky firmy ani nevyžadují.

Nebankovní poskytovatelé drobných půjček musí podle nově platného zákona o spotřebitelském úvěrů požádat o licenci Českou národní banku. Ta na to má 18 měsíců. Navíc zatím stále dohlíží na tyto firmy Česká obchodní inspekce.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.