Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

S neúplnými cenami je konec. Cestovky musejí uvádět konečné částky

Cestovní kancelář Sunny Days | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kancelář Sunny Days | foto: ČTK

PRAHA Cestovní kanceláře musejí podle nového zákona o cenách uvádět v nabídkových katalozích a inzerátech konečnou cenu zájezdu i všechny součásti, ze kterých se skládá. Povinnost platí pro všechny zájezdy bez výjimky. Na dnešním výkladovém semináři k zákonu to uvedl zástupce ministerstva financí Tomáš Trojek.

Nejasnosti ohledně výkladu zákona panují především v tom, co všechno je nutné do konečné ceny zahrnout. "Jestliže je něco potřeba zaplatit pro to, aby bylo možné zájezd absolvovat, tak chceme, aby to bylo v konečné ceně," řekl Trojek. Dle jeho výkladu by tak konečná cena měla zahrnovat i letecké příplatky ve výši, která je známa v okamžiku nabídky, tedy především tisku katalogů.

Naopak v konečné ceně zřejmě nemusejí být tzv. nadstavbové příplatky, pro které se klient rozhoduje dobrovolně a nejsou podmínkou pro odjezd. Podobně nemusí cena obsahovat ani položky, které nejsou kanceláři v okamžiku tvorby ceníku známy. Jde například o cenu letenek na pravidelných linkách.

CK vědí, jak zákon obejít

Z řad zástupců cestovních kanceláří přitom vzešla na semináři řada nápadů, jak zákon obejít. Za zájezd například vydávat pouze ubytování, stravování a další služby v letovisku, způsob dopravy však označit jako volitelný, čímž by se cena dopravy nemusela započíst do konečné ceny.

V absurdních případech by tak mohli turisté například u pobytu v

Co říká novela zákona

"Při nabídce a prodeji zájezdu musí prodávající spotřebiteli poskytnout informaci o konečné ceně, která má být zaplacena. Je-li informace o ceně zájezdu tvořena z více složek, uvede prodávající také aktuální ceny všech oddělených složek. Nelze-li cenu některé složky uvést, musí v nabídce zájezdu informovat o čase a místě zpřístupnění této ceny pro spotřebitele jiným vhodným způsobem."

Egyptě zvolit jízdu vlastním vozem. "Navrhuji jako akt občanské neposlušnosti, všechny ceny dopravy uvádět jako fakultativní," vyzýval jeden z podnikatelů kolegy v hledišti. "Možná by jste s tím mohli uspět, ale rozhodně vás k tomu nebudu navádět," reagoval ministerský úředník.

Jiní podnikatelé se naopak za snahu ministerstva zpřehlednit ceny zájezdů postavili. "Drtivá většina dopravců letos žádné palivové příplatky neúčtovala, ale drtivá většina cestovních kanceláří je účtovala klientům. Měli byste si sáhnout do svědomí," uvedl majitel jedné z cestovních kanceláří.

Nepřehledné ceníky a kritika načasování

S všeobecnou kritikou se ovšem setkala povinnost, podle které je nutné uvádět vedle jediné konečné ceny i všechny její součásti. Ceníky prý budou nepřehledné a několikanásobně větší než dnes.

Zákon již podepsal prezident Václav Klaus, platit začne v nejbližších dnech či týdnech po vyhlášení ve sbírce zákonů. "Cestovky" proto také kritizovaly načasování novely. Část z nich již vydala katalogy na příští léto, další je teprve chystají. Na první z nich zákon ještě nedosáhne, nejnovější katalogy na stejnou sezonu se však budou muset již řídit podle nového zákona.

Uvádění neúplných cen zájezdů je známým nešvarem řady českých cestovních kanceláří. V inzerátech se často objevuje neúplná základní cena, zbytek povinných příplatků si musí klient složitě dohledat na jiných místech.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...