Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

SkyEurope zkrachovala. V cizině nechala stovky Čechů

SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SkyEurope | foto: ČTK

PRAHA Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope Airlines ukončila provoz a půjde do konkurzu. Firma dnes oznámila, že nesehnala finance na udržení provozu, a soudem jmenovaný správce proto v pondělí pozdě večer podal na SkyEurope návrh na konkurz.

SkyEurope

Všechny lety SkyEurope Airlines s okamžitou platností zastavila. Aerolinky, které se dlouhodobě potýkaly s dluhy, fungovaly od června pod soudní ochranou před věřiteli. Rozhodl o tom bratislavský okresní soud na návrh společnosti. Firma o ochranu požádala proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory.

Prohlášení společnosti SkyEurope

Vážení cestující,

Dovolujeme si Vám oznámit, že SkyEurope pozastavilo prodeje letenek a náš provoz.

Ti z vás, kteří si zakoupili lety s kreditní kartou, prosíme Vás, aby jste se obrátili na vaši kreditní vydavatelskou banku a tak požadovat náhrady za nevyužité části letu se SkyEurope.

V případě, že jste zaplatili přímo společnosti SkyEurope jinými prostředky než kreditní kartou (např. bankovní převod, hotovost), vezměte na vědomí, že náhrada nemusí být možná.

Pokud jste si objednali letenky přes cestovní kancelář nebo organizátora, měli byste je kontaktovat je jako první.

Pokud jste si již na místo určení pronajali auto nebo hotel prostřednictvím obchodního partnera SkyEurope, můžete zůstat v hotelu nebo používat vozidlo v období původně dohodnuté. Berte však na vědomí, že si musíte hradit svuj zpáteční let s některou jinou leteckou společností na vlastní náklady.

Můžete také kontaktovat svého poskytovatele pojistných událostí o další poradenství a podporu.

Litujeme za nepříjemnosti, které Vám byly způsobeny.

(prohlášení společnosti SkyEurope na internetových stránkách)

"Nepodařilo se zajistit žádné provizorní financování potřebné k zajištění operativního provozu. Všechny lety SkyEurope Airlines byly s okamžitou platností zrušeny," uvedla firma v krátkém sdělení pro vídeňskou burzu.

Lidem, kteří jsou v zahraničí, firma vzkázala, že si musí zabezpečit zpáteční let u jiné letecké společnosti na vlastní náklady. Peníze za letenky se nevrátí ani zákazníkům, kteří za ně zaplatili přímo SkyEurope.

Ti, kteří při platbě použili kreditní kartu, mají kontaktovat svou banku a žádat o náhradu za zrušené lety. Na cestovní kanceláře se zase mají obrátit
lidé, kteří si jejich prostřednictvím objednali letenky, radí společnost.Podle on-line letového řádu pražského letiště odletělo poslední letadlo SkyEurope z Prahy v 15:00 do Říma, odlet byl přitom plánován na 12:30. U dalšího letu do Paříže se už objevil nápis "Zrušeno".

SkyEurope už od pondělí nelétá z pražského ani bratislavského letiště.
Ruzyňské letiště oznámilo, že přestane kvůli neuhrazeným platbám od úterý odbavovat lety společnosti a aerolinky večer zrušily všechny pondělní lety z Bratislavy.

Mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí upozornila, že cestující
zrušených letů se musejí obracet přímo na SkyEurope.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury mohlo být zrušením letů SkyEurope z Prahy a do Prahy postiženo až deset tisíc českých turistů. "Několik tisíc Čechů je nyní se SkyEurope v zahraničí a ještě větší množství má zakoupené letenky a ještě neodletěli," upozornil Okamura.

Uvízli v Bulharsku a nemají peníze

Přes 140 Čechů uvízlo v Bulharsku na letišti v Burgasu. Část klientů zkrachovalé SkyEurope ale nemá peníze, čímž se jejich návrat značně komplikuje. Česká ambasáda  na místo vyslala zástupce konzula, který by měl zjistit více informací a najít pro Čechy alternativní způsob dopravy.

Dodal, že v případě zrušení letu v rámci Evropy mají podle nařízení EU cestující právo na náhradu od letecké společnosti 250 eur. Jenže letecké společnosti nejsou pojištěny proti úpadku, lidé tak nemají v případě krachu žádný zákonný nárok na vrácení již zaplacených letenek, dodal.

Společnost Student Agency oznámila, že přestala prodávat letenky SkyEurope. "Zákazníkům s již zakoupenou letenkou Student Agency doporučuje sledovat situaci a případně si zajistit náhradní spojení," uvedla agentura.

S nabídkou přispěchala konkurence. Pasažéři SkyEurope mohou u ČSA letět do stejné destinace za doplatek 1400 Kč (nebo 50 eur), nízkonákladový Wizz Air má podobnou nabídku za 30 eur.

SkyEurope byly loni po ČSA nejsilnějším dopravcem na pražském letišti.

Společnost SkyEurope v krátkém prohlášení uvedla, že management firmy je zcela zaneprázdněn snahou vyřešit současné problémy. "Cestující budou informováni a bude o ně postaráno," uvedl bez dalších podrobností mediální zástupce SkyEurope Markus Wölbitsch z rakouské agentury Brunswick.

Problémy SkyEurope v datech

22. června - Nízkonákladové aerolinie SkyEurope Airlines vstoupily do režimu ochrany před věřiteli. Rozhodl tak bratislavský okresní soud na návrh společnosti. Firma o ochranu požádala proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory.
- Napjatou situaci okolo aerolinek dokreslilo zadržení letounu společnosti na pařížském letišti Orly, které po firmě požadovalo splacení údajného dluhu. Na místě zůstali pasažéři, kteří měli namířeno do České republiky.

24. června - Letiště v Rumunsku a Bulharsku zadržela podle agentur kvůli dluhům po jednom letadle aerolinek. Mluvčí aerolinek Tomáš Kika tyto informace popřel a dodal, že SkyEurope kvůli problémům pouze zrušila tři lety na lince Vídeň - Bukurešť.

2. července - Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Jason Bitter rezignoval na své funkce ve firmě.

7. července - Francouzský soud uvolnil letadlo společnosti SkyEurope, které z jeho rozhodnutí bylo zadrženo na pařížském letišti Orly. Letadlo ale i poté zůstalo na letišti, protože správa letiště se proti rozhodnutí odvolala.

10. července - Případ zadrženého letounu ve Francii převzal pařížský odvolací soud.

14. července - Akcionáři SkyEurope odsouhlasili na valné hromadě snížení základního kapitálu na 6,584 milionu eur (170,7 milionu Kč) z původních 42,796 milionu eur. Akcie budou vyměněny v poměru 6,5 ku jedné.

17. července - Okresní soud v Bratislavě povolil restrukturalizaci firmy, která získala ochranu před věřiteli, čas na splácení dluhů a hledání nového investora. Fungovat ale bude pod dohledem správce, kterého ustanovil soud.

28. července - Francouzský soud rozhodl o tom, že letadlo SkyEurope zůstane na pařížském letišti.

31. července - Mluvčí firmy Tomáš Kika oznámil, že společnost našla investora. Rakouská investorská skupina FOCUS Equity je ochotná přinést do firmy až 16,5 milionu eur (zhruba 422 milionů Kč), podmínkou je úspěšné dokončení restrukturalizace.

11. srpna - Vídeňské letiště na několik hodin přestalo odbavovat lety SkyEurope, a to kvůli dluhům.

14. srpna - Zaměstnanci firmy přistoupili na návrh vedení společnosti na zdržení červencových mezd. Pokud by odmítli a dožadovali se včasné výplaty, soudem stanovený správce by provoz aerolinek ukončil.

15. srpna - Společnost začala odbavovat vídeňské lety z Bratislavy. SkyEurope totiž od tohoto dne nesmí kvůli dluhům využívat k odbavení vídeňské letiště.

18. srpna - Správce restrukturalizace Jozef Griščik zveřejnil v Obchodním věstníku informace, že věřitelé SkyEurope si v rámci restrukturalizace firmy přihlásili stovky pohledávek včetně dluhů za zrušené lety nebo nevyplacené mzdy.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!