Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šéf ČTÚ: Operátoři by měli změnit přístup k lidem, věřím v ‚datové jaro‘

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. | foto: MAFRA

PRAHA Chystaná novela zákona je jen první krok, stát bude dál tlačit na operátory, aby snížili ceny pro běžné lidi. Samotné firmy by ale podle předsedy telekomunikačního úřadu měli přehodnotit přístup k zákazníkům. Čtvrtý operátor v Česku ale jen tak nebude.

Mobilní operátoři by podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka měli přehodnotit svůj přístup k zákazníkům. „Je to o změně uvažování. Na jednu stranu chtějí nabízet služby a přitom jim dávají strop v podobě nízkých limitů dat, který je omezuje,“ prohlásil Novák v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Právě Novákův úřad zahájil současný tlak na snížení cen a zvýšení objemů dat, které jsou u nás horší, než v zahraničí. ČTÚ v půlce ledna vyzval trojici operátorů, aby přestali bránit virtuálním konkurentům nabízet levnější tarify. A pohrozil tvrdými sankcemi. „Věřím, že nás čeká datové jaro,“ řekl Novák.

Tlak na operátory opakovaně podpořil vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a následně se tématu začal věnovat i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády a šéf sociální demokracie také v pořadu Partie na televizi Prima vysvětloval, proč ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) situaci neřešil dříve. Toho kritizoval i právě Babiš, který v blogu na serveru Expres.cz napsal, že Mládek jde „na ruku operátorům.“

Zákazníci operátorů jsou uvězněni ve smlouvách

Ministr průmyslu Jan Mládek odmítl osobně přijít do nedělního televizní debaty se šéfem ČTÚ a senátorkou Alenou Dernerovou. Namísto sebe poslal dosavadního poradce Lubomíra Bokštefla, kterého teprve v pátek jmenoval náměstkem.

Novopečený úředník pak odmítl, že by jako poradce byl autorem Mládkova výroku, že „roaming je jen pro elity“. Podle vládního a stranického šéfa Sobotky přitom ministr zřejmě „nevycházel z přesných informací.“ Kde informace získal náměstek Bokštefl neuvedl. Nedokázal vysvětlit ani proč ještě minulé v pondělí za ministerstvo jednal v oblasti telekomunikací jiný náměstek.

Ujistil naopak, že rezortem chystaná novela zákona bude nakonec obsahovat lepší ochranu spotřebitele ve smlouvách s operátory, kterou původně v Senátu navrhovala Dernerová. Ministr Mládek pak v rozhovoru pro Lidové noviny slíbil jejich zapracování, ale následně se na ně „zapomnělo“.

Podle šéfa ČTÚ Nováka jsou zákazníci uvězněni v dlouholetých smlouvách a pokud přijde nový operátor s atraktivní nabídkou, tak nemohou rychle ukončit smlouvu a přejít k výhodnější službě. Chystaná novela zákona je podle něj jen první krok.

Čtvrtý operátor napřesrok nebude

Další tlak na snížení cen by podle Nováka, vedle dalšího tlaku jeho úřadu, mohly přinést i nadcházející legislativní změny. Výhledově pak i to, kdyby stát v souvislosti s druhou digitalizací televizního vysílání nabídl k prodeji uvolněnou frekvenci v pásmu 700 MHz a umožnil tak příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Šéf ČTÚ pak uvedl na pravou míru, že možnost příchodu čtvrtého operátora nepřinese aukce jiných frekvencí plánovaná na příští rok. „Aukce budou dvě,“ upřesnil Novák. Vyhlášení té druhé a pro český trh klíčové podle Nováka nejprve musí předcházet politické rozhodnutí vlády.

,
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Jedno z SUV z dílny General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Jedno z SUV z dílny General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Jedno z SUV z dílny General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!