5. února 2007 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šéf Hyundai dostal tři roky

Šéf automobilky Hyundai Čong Mong-kudostal u soudu tři roky. Odvolá se. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf automobilky Hyundai Čong Mong-kudostal u soudu tři roky. Odvolá se. | foto: Lee Jin-ManČTK

SOUL Zpronevěra podnikových financí vynesla řediteli jihokorejské automobilky Hyundai Čong Mong-ku (68) tři roky vězení. Rozsudek je překvapivý, většinou se očekávala podmínka. Šéf automobilky plánuje odvolání.

Šestá největší automobilka světa Hyundai, která vlastní i firmu Kia a plánuje postavit montážní závod v České republice, čelí další ráně. Po rostoucím kurzu korejského wonu, který prodražuje export a protestech zaměstnanců, rozhodl soud, že ředitel firmy Čong Mong-ku má jít na šest let do vězení.

Soud v rozsudku vyhověl návrhu prokurátora a překvapil analytiky automobilového průmyslu, kteří čekali, že dostane podmínku a zůstane ve vedení společnosti zůstat, napsala agentura Reuters. Čong, který byl zadržen loni v dubnu, se zdál být verdiktem otřesen a rychle opustil soudní místnost zaplněnou zaměstnanci Hyundai. Proti rozsudku se odvolá, oznámila firma.

Pod vlivem rozhodnutí klesly akcie společnosti o tři procenta. "Na Hyudai Motor to bude to mít velký dopad," řekl analytik investiční společnosti Landmark Investment Management. Postižena bude i korejská ekonomika, na jejímž exportu se Hyundai a Kia Motors podílí téměř sedmi procenty.

V Česku se Hyundai chystá postavit nový montážní závod v Nošovicích na severu Moravy, kde chce investovat více než miliardu eur (zhruba 28 miliard Kč). Automobilka by měla zaměstnat až 3500 lidí a vyrábět 300.000 vozů ročně. S jejím uvedením do provozu se počítá koncem příštího roku.

lidovky, čtk