3. dubna 2009 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skláři dostanou zpětně své platy

Sklář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklář - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Tisíce sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) zřejmě budou moci dostat zpětně část svých měsíčních platů. Umožnit to má vládní novela insolvenčního zákona, kterou dnes v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna téměř jednomyslně, tedy i hlasy opozice. Ke schvalování předlohy se poslanci sejdou pravděpodobně ještě tento měsíc.

Vládní novela má podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase uchránit pracovní místa podniků v potížích, nelikvidovat tyto firmy a lépe ochránit zaměstnance před insolvencí zaměstnavatele. Díky splácení dluhu ve splátkách, které se bude vztahovat i na občany, zlepšuje možnosti oddlužení.

Insolvenční zákon, který umožňuje od loňského roku řešit problémy podniků, výrazně posílil postavení zajištěných věřitelů, jimiž jsou většinou banky. Jejich nároky jsou nyní uspokojovány přednostně a na financování provozu a mzdy zaměstnanců pak nezbývají peníze. Ti nyní mají podle Nečase nárok na půlroční mzdu před měsícem, ve kterém byl podán insolvenční návrh. Nově by mohli požádat o platy za sedm měsíců v období kolem termínu podání insolvenčního návrhu.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.