7. března 2019 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sympatickou zdravotní sestru z Ostravy vyvedl z bludného kruhu až finanční poradce

Finanční poradce společnosti Partners Michal Sikora (vlevo) s klientkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční poradce společnosti Partners Michal Sikora (vlevo) s klientkou. | foto: Pavel Pechoušek

Zdravotní sestřička z Ostravy se ocitla na pokraji dluhové pasti. Hodně pracovala, vydělávala peníze, ale ani to na spotřebu její rodiny nestačilo. Zadlužila se, jednu půjčku splácela druhou. Pomohl jí až Michal Sikora, finanční poradce společnosti Partners. Po čtyřech letech spolupráce žije Hanka ve vlastním bytě, má finanční rezervu, a navíc investuje do podílových fondů.

Hanka Škatulová z Ostravy pracuje jako zdravotní sestra, ale po různých peripetiích a osobních problémech se ocitla na samém kraji dluhové pasti. I když hodně pracovala a slušně vydělávala, její výdaje byly stále vyšší než příjmy. Musela si půjčit velkou částku, bohužel na vysoký úrok. Psal se srpen 2015.

„Dostala jsem se do bludného kruhu. Dluh jsem vytloukala dluhem. Brala jsem si různé půjčky, a když jsem měla na zaplacení, zaplatila jsem, případně jsem si zřídila dluh jinde. Několik let jsem měla dvě zaměstnání – a vlastně stále mám. Děti jsem ale nechtěla šidit, takže jsem synovi zaplatila kroužek hry na kytaru, dceři flétnu, taneční kroužek, koupila jsem jim telefony…,“ začíná vyprávět Hanka. Tehdy jako matka samoživitelka pečovalo o syna, který se učil pekařem, a o dceru docházející na základní školu.

Naspořte dětem na studia. Poradíme vám, jak.

Stále více se zamotávala do finančních problémů, které neměla čas řešit. Často šla z práce do práce. Ze zaměstnání odcházela ve 23 hodin a v šest ráno se tam zase vracela.

Těžko říct, jak by vše dopadlo, kdyby jí nepomohl zkušený finanční poradce společnosti Partners Michal Sikora. „Když mám ten případ rychle shrnout, tak klientka byla zadlužená. Dnes má vlastní byt, je bez dluhů, má finanční rezervy, je zabezpečená pojištěním, a dokonce posílá peníze do investičních fondů,“ uvádí poradce. 

Těžké začáky

Přitom na počátku jejich spolupráce stála velká nedůvěra. „To je standardní, lidé mají většinou i špatnou osobní zkušenost. Po první schůzce, kdy máte možnost vysvětlit vše potřebné, klienti otáčejí,“ říká Sikora. „Každá jeho další návštěva byla jedinečná, posouvající mne dopředu. Jeho práce je profesionální, vždy máte na výběr, všechno je vám vysvětleno a hlavně dělá vše pro blaho svého klienta,“ uvedla Hanka s tím, že se srovnanou finanční situací se jí o mnoho lépe dýchá.

Odrazovým můstkem byl dar Hančina otce, který jí věnoval státní dluhopisy vydané tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ty sice v té době ještě nešlo prodat, ale bylo možné najít někoho, kdo by za ně dal odpovídající množství peněz a pak si počkal na jejich splatnost a výnos. Michal Sikora nahlédl do portfolia svých klientů. Vytipoval jednoho z nich, ten dluhopisy odkoupil za cenu, která byla akceptovatelná, a hlavně díky tomu Hanka pokryla všechny své dluhy. Jednalo se o částku přibližně 150 000 korun.

Michal Sikora, finanční poradce společnosti Partners, pomohl Hance Škatulové...

Michal Sikora, finanční poradce společnosti Partners, pomohl Hance Škatulové vypořádat se dluhem ve výši téměř 150 tisíc korun.

„Pro Hanku mělo smysl zříci se budoucího výnosu a raději se zbavit dluhu, aby neplatila úroky z dlužných částek. Ty byly totiž mnohonásobně vyšší než výnosy z dluhopisu. Proto jsem našel klienta, pro kterého měla tato operace smysl, a Hance to pomohlo získat peníze,“ doplňuje Sikora. Následně dostala Hanka novou pracovní nabídku z Ostravy, proto prodala družstevní byt v Orlové.

Najedou jsme na to byli dva

„S Michalem jsem řešila, jak na vlastní byt v Ostravě. Vytvořil mi finanční plán a já se pustila do realizace. Naštěstí se vše dalo uspíšit. Seznámila jsem se se svým současným partnerem, ten se ke mně nastěhoval a najednou bylo všechno jednodušší, protože jsme na to byli dva.“

Cena bytu činila 1,325 milionu korun, 990 000 představovala hypotéka a zbytek překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Hanka měsíčně platí částku 8000 korun, byt by měla splatit za 15 let.

Podle plánu Michala Sikory k tomu ale dojde ještě dřív, protože si Hanka navíc měsíčně odkládá 5000 korun do podílových fondů a tato investice bude sloužit k předčasnému splacení hypotéky.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Dnes, když má Hanka nějaký problém nebo potřebuje pomoc, volá svému finančnímu poradci. Za pár dní přijde do kanceláře Partners, aby podepsala vše potřebné. Co se dříve zdálo neřešitelné, je teď automatické. „Jen ukážeme tady, tady a tady podpis. Kompletně se staráme o její portfolio – doplňkové penzijní spoření, pojistku na byt, auto, životní pojištění,“ uvádí Michal. 

A Hanka se vzhledem ke svému zaměstnání rozhodla víc se zaměřit na životní pojištění. „Denně se setkávám se smrtí – jak pacientů, tak v okruhu známých. Pokud se mi něco stane, dceru a mého partnera banka vystěhuje z bytu. Dnes si můžu dovolit platit kvalitní životní pojištění a v případě mé smrti nebo invalidity budou moji blízcí zabezpečeni. Dříve bych takové finanční možnosti neměla,“ uzavírá spokojeně Hanka. 

Michal Sikora

V Partners působí od roku 2013. Podnikat ve financích považuje za smysluplné, rád se setkává s klienty a vytrvalou a pravidelnou spoluprací jim pomáhá dosáhnout v oblasti financí jejich životních cílů. Vystudoval ekonomickou fakultu na Technické univerzitě v Košicích, následně působil několik let na různých řídících pozicích. Podnikat začal v roce 2010. V současnosti působí v oblasti Ostravska.

Finanční poradce společnosti Partners Michal Sikora.

Vyplatí se vám refinancovat?

let % let %
Vypočítat
Zjistit více informací

Kdy se vyplatí vzít si hypotéku?

Zjistit více
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!