16. listopadu 2010 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třetina Čechů se snaží ušetřit nákupem dárků po internetu

Češi budou letos na dárcích šetřit. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi budou letos na dárcích šetřit. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vánoční dárky plánuje letos na internetu nakoupit více než třetina Čechů, kteří v internetových obchodech chtějí pořídit hračky, knihy či kosmetiku. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Czech.

Podle některých odborníků by Češi před letošními Vánocemi mohli v internetových obchodech utratit rekordních devět až deset miliard korun.

"Možnosti nákupu vánočních dárků on-line plánuje využít 36 procent Češek a Čechů mezi 15 a 49 lety. Je to pro ně šance alespoň částečně se vyhnout předvánočnímu shonu a současně důkladněji vybrat, jak nejlépe a smysluplně investovat peníze do štědrovečerní radosti svých blízkých," sdělil dnes Jaroslav Jíra ze společnosti GfK Czech.

Půl roku odloučení je dlouhá doba, zvláště pro vztah bez pevných základů.

První příčku si na pomyslném žebříčku vánočních dárků už tradičně drží knihy. K jejich nákupu na internetu se hlásí více než 33 procent respondentů prakticky všech věkových skupin. Češi na internetu rádi nakupují také hračky.

V případě respondentů ve věku mezi 30 až 39 lety zvažuje nákup hraček v předvánočním období v internetových obchodech 59 procent z nich. Velký zájem je také o elektroniku, CD, DVD a hry do herních konzolí.

Podle odhadu odborníků z internetového srovnávače cen Heureka.cz letos Češi před vánočními svátky utratí v internetových obchodech rekordních devět až deset miliard korun, zatímco loni jejich předvánoční útraty činily 8,2 miliardy korun.

Vyšší předvánoční tržby souvisejí s tím, že lidé na internetu kvůli snaze ušetřit peníze nakoupí více zboží.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz