25. dubna 2012 16:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Kauflandu prodávali falešné kakao s rozemletými slupkami

Falešné kakao zadržené v brněnském Kauflandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešné kakao zadržené v brněnském Kauflandu | foto: www.szpi.gov.cz

BRNO Potravinářští inspektoři byli opět "úspěšní". V brněnském supermarketu Kaufland našli náhražkové kakao, které obsahovalo o 20 procent méně kakaového prášku, než bylo deklarováno na obale, a výrobce jej navíc doplnil rozemletými kakaovými slupkami.

Jedná se o polský výrobek s názvem Grande Cocoa drink plus vitamins označený jako instantní směs pro výrobu kakaového nápoje o hmotnosti 600 gramů.

PSALI JSME:

Místo kakaového prášku sacharóza

Klamání spotřebitele se tento nejmenovaný výrobce nedopustil poprvé. Už v minulosti inspekce zjistila, že kakaový prášek nahrazoval levnější sacharózou a na konci roku 2011 ho distributor musel stáhnout z prodeje.

Při opakované kontrole inspektoři zjistili, že výrobce podváděl i u dvou dalších šarží produktu. Jen použil o něco "sofistikovanější" metodu. Pětinu kakaa nahradil rozemletou dřevitou hmotou z kakaových slupek, které mají být během výroby kakaa odstraněny. Pro inspekci je tato metoda hůře odhalitelná.

Učebnicový podvod

Polský výrobce má falšovací metody zjevně v malíku. Padělatelé kakaa historicky používají zejména tři způsoby nahrazování drahého kakaového prášku a tento polský výrobce učebnicově uplatnil hned dva z nich,“ uvedl ředitel pražského inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petr Cuhra.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Příměs z rozemletých kakaových slupek jsme identifikovali díky laboratornímu průkazu přítomnosti tryptamidu kyseliny lignocerové, který je pro tento typ falšování charakteristickým markerem," dodal.

Inspekce prodejně nařídila kakao stáhnout z prodeje a neuvádět ho dál do oběhu.

rkaŠárka Bláhová

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?