12. prosince 2012 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vánoční shon žene tisíce Čechů k moři. Nejčastěji do Egypta

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Strávit Silvestra nebo Vánoce na pláži místo na horách či doma je stále víc populární. Poptávka po zájezdech k moři na svátky a poslední den v roce letos vzrostla. Zatímco na lyžařské silvestrovské pobyty jezdí celé rodiny i s dětmi, konec roku u moře v exotických destinacích tráví především páry.

Na konci roku vyjede podle odhadů k moři až 50 tisíc Čechů. "Touha Čechů strávit vánoční svátky v zahraničí stále stoupá. Před několika lety se jednalo především o termíny zahrnující Nový rok, tedy Silvestr. V posledních letech však zaznamenáváme sílící trend trávit i samotné Vánoce v zahraničí, především u moře," uvedl marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma.

Kam na Vánoce

Na Vánoce jsou nejprodávanější destinace u moře Egypt, Kanárské ostrovy a Mauricius.

Na Silvestra pak Mauricius, Egypt, Spojené arabské emiráty, Kanárské ostrovy, Kuba a Mexiko, ukazuje statistika portálu Zajezdy.cz.

Podle údajů serveru Invia.cz patří mezi typické klienty, kteří chtějí strávit Silvestra na pláži, hlavně mladí lidé do pětatřiceti let, páry středního věku spíše bez dětí, podnikatelé nebo snoubenci.

Za růstem poptávky je podle Kateřiny Komedové ze serveru Zajezdy.cz také letošní termín vánočních svátků, které vycházejí na tři pracovní dny. "Stačí si vzít jen dva dny dovolené a máme týden volna," uvedla.

Anketa

Vycestujete na svátky do zahraničí?

Ano, vyrazím do ciziny. 99
Ne, zůstanu doma. 74
Ne, strávím dovolenou v Česku. 26

Většina exotických destinací je podle ní již v tuto chvíli téměř vyprodaná. Koupit se ještě dají pobyty u Rudého moře v Egyptě. Nabídka Last minute zájezdů tak letos v zimě bude menší. "Například u nejprodávanější zimní destinace Egypt sledujeme nárůst zájmu o 19 procent," dodal Michal Tůma z Invia.cz.

U moře daleko od vánočního stresu

"Trávení Štědrého dne s koupáním v moři je stále něco neobvyklého a cestovatele to samozřejmě láká. Dalším důvodem může být, že se nemusí starat o vánoční přípravy a vyhnou se předvánočnímu stresu. Někdy je dovolená i samotným dárkem," komentoval trend marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha.

Podle produktového manažera portálu Dovolena.cz Petra Pěchy ceny zimních dovolených v Egyptě začínají na necelých 5300 korunách za tříhvězdičkový hotel s polopenzí, včetně letecké dopravy z mnichovského letiště. S odletem z Prahy začínají ceny zájezdů zhruba na 8000 korunách.

ČTĚTE TAKÉ:

Dovolená pod palmami na Vánoce a Nový rok ale v Česku dlouhodobě stále není tak oblíbená jako například v sousedním Německu. "Češi raději slaví v rodinném kruhu. Pokud se lidé pro takovou variantu přece rozhodnou, pak odjíždějí většinou mezi svátky," dodal ředitel CK Neckermann v ČR Udo Wichert.

Příčinou relativně nízkého zájmu jsou podle Wicherta rovněž menší výběr, zejména u destinací s krátkou dobou letu, a vysoké ceny.

Méně charterů

Loni v prosinci využilo charterové lety tuzemských cestovních kanceláří 32 000 lidí, tedy o 19 procent meziročně méně. Vyplývá to ze statistik Letiště Václava Havla.

Část cestovních kanceláří využívá pro své klienty i pravidelné letecké linky či létá z okolních zemí, řada lidí pak vycestuje za teplem individuálně.

Podle odhadu analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting letos stráví konec roku u moře rekordních 50 000 Čechů.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.