Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzi touží po netradiční dovolené: na stromě či v pyramidě

Magazín

  15:00
Průsvitná pyramida v srdci lesa, koule zavěšená ve vzduchu nebo jeskyně jako vystřižená z Pána prstenů: Francouzi milují neobvyklé ubytování, ať jde o víkend či dovolenou a někdy dokonce tak chtějí mít zařízený vlastní dům.

Najdete tu i bazén. foto: Miloslav Janík, Lidovky.cz

"Móda chatek ve vzduchu či zavěšených na stromech zachvátila Francouze počátkem tohoto tisíciletí a postupně se objevovaly stále fantastičtější příbytky, které si vymyslili Robinsoni Crusoe 21. století," vysvětluje Mathieu Malleret, ředitel sítě Chaty ve Francii, která vlastní na 500 takových příbytků. Ve Francii jich je podle odhadů 1500 až 2000.

Zajímají se o ně lidé, jimž chybí zeleň, zvláště z Paříže a jejího okolí, a ti, kdo touží po světě na hony vzdáleném jejich každodennímu životu, dodává.

Farma Aventure na náhorní planině Hardémont ve Vogézách například nabízí noc strávenou pod hvězdami v průsvitné skleněné pyramidě ukryté v kapradí.

V departementu Dordogne na jihozápadě Francie nabízí mlýn Jarousse k ubytování kouli s dřevěnými fasetami zavěšenou ve vzduchu mezi stromy. Šplhá se do ní po lanech. Má panoramatickou střechu a jedno útulné a prostorné lůžko.

Chatky v korunách stromů

Některé chaty mají spartánské vybavení, jiné si však v ničem nezadají s luxusními paláci. Ceny za ubytování odpovídají poskytovaným službám a mohou se vyšplhat až na 450 eur (přes 11.000 Kč) za noc. Takové je například "Hnízdo na stromě" v obci Pierrefonds nedaleko města Compiegne na severu země, které nabízí chatky ve stromech a má plno až do poloviny listopadu.

Povzbuzeni úspěchem toho "hnízda" vymysleli tři přátelé kolem Agathe Vuillemenotové další hobitský domeček ve Fere-en-Tardenois nedaleko Remeše, podobající se těm, jaké měly malé postavičky z románu Johna Ronalda Reuela Tolkiena Pán prstenů zfilmovaného Peterem Jacksonem.

Domeček je umístěn pod stromy a slouží k ubytování především párů po dobu víkendu. Je kruhový, vine se kolem kmene stromu. Konstrukce z kaštanových trámů splývá s dřevěnou podlahou a stěny jsou ohozené vápnem.

ČTĚTE TAKÉ:

Krčí se při zemi a je pokryt travnatou střechou. Okny prostupuje světlo i zvuky lesa. Dveře jsou oválné a před nimi na hosty každé ráno čeká snídaně. Kuchyň, koupelna a útulný pokoj se inspirují světem hobitů, včetně vytápění. Jedna noc stojí od 130 do 180 eur (od 3200 do 4500 Kč).

Agathe vysvětluje, že jde o téměř rodinný podnik s 26 zaměstnanci od 17 do 70 let. Dává přednost místním dodavatelům a zdůrazňuje kvalitu chatek. "Přes originálnost koncepcí a legislativu usnadňující jejich rozvoj, díky níž se Francie dostala v této sféře na první místo v Evropě, nedokáže nabídka vyhovět velké poptávce," vysvětluje Malleret, který postavil několik svých "dětských snů" ve městě Wail v Pas-de-Calais, které pronajímá, a učinil tak ze svého snu své povolání.

Jeho podnik se sídlem v Lyonu zahrnuje i dílnu, kde se vyrábějí a prodávají materiály a konstrukce umožňující zájemcům postavit si vlastní chatku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!