6. srpna 2013 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volání v Česku je osmé nejdražší v Evropě. Brusel chce zasáhnout

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Ceny za mobilní volání se v jednotlivých zemích Evropské unie stále výrazně liší. Mezi Litvou, kde je telefonování v rámci vnitrostátní sítě nejlevnější, a nejdražším Nizozemskem je rozdíl v cenách skoro osminásobný. Volání v Česku je podle zprávy Evropské komise osmé nejdražší v EU.

Brusel oznámil, že se v září chystá zveřejnit v oblasti telekomunikací nové kroky na posílení jednotného trhu.

Průměrná cena za volání v evropských centech (rok 2012).

Průměrná cena za volání v evropských centech (rok 2012).

Za minutu hovoru přes mobilní telefon uživatelé v roce 2011 v Nizozemsku průměrně zaplatili v přepočtu 3,80 korun a v Litvě 0,49 korun. V České republice to bylo průměrně skoro 2,70 Kč. To je víc, než byl průměr EU. Ze států tehdejší sedmadvacítky tak byla Česká republika osmou nejdražší - po Nizozemsku, Lucembursku, Belgii či Maltě. Nový člen EU Chorvatsko do srovnání zahrnut není.

V jiných kategoriích základního zboží a služeb v rámci jednotného trhu jsou podle komise cenové rozdíly výrazně menší. Například litr mléka lze v EU koupit za ceny mezi 0,69 eura až 0,99 eura (18 až 25,6 korun). To je rozdíl 43 procent. Pokud jde o mobilní volání, představuje rozdíl mezi cenou za stejné služby v Litvě a v Nizozemsku 774 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle EK rozdíl nelze vysvětlit rozdíly v kvalitě, v nákladech na poskytování dané služby, ale ani rozdíly v kupní síle spotřebitelů. "Je nezbytné, aby se celá EU rychle vydala směrem k vytvoření opravdového jednotného trhu a dosáhla propojení celého kontinentu," uvedla v tiskovém prohlášení místopředsedkyně EK Neelie Kroesová.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?