14. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volání v Česku už nepatří k těm nejdražím na světě, ale k průměru

Telefonování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko už nepatří v cenách mobilního volání mezi nejdražší země. Díky zlevněným neomezeným tarifům se Česko letos z posledních příček posunula k průměru zemí OECD. Vyplývá to z analýzy společnosti Strategy Analytics, kterou zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Ve všech spotřebních koších se pozice České republiky podle úřadu pohybuje na průměru srovnávaných zemí či v první, tedy levnější polovině těchto zemí. Měřeno kurzem podle kupní síly jsou výsledky Česka o několik pozic horší. I tam se relativní postavení tarifů tuzemských operátorů zlepšilo.

2013 - rok zlevňování

Operátoři letos na jaře snížili ceny paušálních tarifních programů obsahujících neomezené volání a SMS na polovinu až třetinu předchozích cen.

Vedl je k tomu mimo jiné nástup virtuálních operátorů i blížící se možnost příchodu čtvrtého mobilního operátora po aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.

"Celkově tak letošní změny ve struktuře a parametrech maloobchodních služeb přinesly koncovým uživatelům jednoznačný přínos v podobě nižších cen u všech srovnávaných spotřebních košů," uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák. Právě vysoké ceny volání ještě v minulém roce kritizovali zákazníci a následně i politici.

Posun v žebříčcích se projevil zejména u více volajících zákazníků. U koše se spotřebou 900 hovorů měsíčně Česko v přepočtu nominálním kurzem dolaru poskočilo z 27. na 11. místo.

Z evropských zemí překonalo například Lucembursko, Slovinsko, Slovensko, Německo nebo Irsko. V přepočtu podle parity kupní síly se ČR posunula o deset míst na 20. pozici.

U koše zahrnujícího 300 hovorů se země posunula z 31. na 17. pozici respektive z 33. na 27. příčku při přepočtu podle parity kupní síly.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.