Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyšší daně a osekané paušály. Daňový balíček změní život všem

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vyšší daň z přidané hodnoty zdraží po Novém roce prakticky vše. Lidé s vyššími příjmy budou platit „solidární daň“ a pracující důchodci přijdou o daňové slevy. Podívejte se na přehled novinek, který přináší daňový balíček vlády Petra Nečase, který v pátek potvrdil svým podpisem prezident Václav Klaus.

Lidé příští rok vydají za jídlo a jiné spotřební zboží v obchodech zhruba o tisícovku víc než letos. Sazby DPH totiž narostou o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Prudší cenový nárůst se bohužel nevyhne dětským plenám, obvazům, náplastím či teploměrům, jejichž zdanění poskočí o sedm procentních bodů.

Dosud na ně mělo Česko u Evropské unie dojednanou výjimku, ta však od příštího roku končí. A na jaké další změny se mají lidé připravit?

Dočasné řešení

Vláda počítá se dvěma sazbami DPH jen příští tři roky. Od roku 2016 by se měly sjednotit na 17,5 procenta.

Do konce roku 2015 platí i většina dalších opatření, například vyšší zdanění bohatých.

Konec slevy pro důchodce

Zásadní změna čeká pracující důchodce. Dojde totiž ke zrušení takzvané základní slevy na poplatníka. Oproti letošku tak nohou přijít až o 2070 korun měsíčně, tedy 24 840 korun za zdaňovací období.

Opatření se má týkat i osob s plně invalidním důchodem. Pro ty, kdo přiznání důchodu teprve plánují, se vyplatí odložit žádost až na leden 2013. Daň se totiž nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod.

Vyšší zdanění bohatých

Lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně také odvedou státu více než dosud. Nad tuto hranici totiž budou odvádět sedm procent jako „solidární příspěvek“. Podle vlády se to dotkne 80 tisíc lidí. Kromě toho skončí stropy na zdravotní pojištění.

Od příštího roku by měl tedy každý odvést na zdravotním pojištění stejné procento, ať má příjem ve výši průměrné mzdy, nebo vydělává desetinásobně víc.

O kolik přijdou rodiny

O kolik přijdou rodiny

Daně z příjmů

Ostatních poplatníků se dotknou další změny v dani z příjmu, ale až v roce 2014. Tehdy skončí koncept superhrubé mzdy a sazba daně se zvýší na 20 procent místo původně plánovaných 19 procent.

V praxi to znamená, že člověk s průměrným platem 25 tisíc měsíčně bude mít nově na výplatní pásce o 25 korun více. V případě, že zároveň vzroste sazba zdravotního pojištění, pak se mu ve skutečnosti čistý měsíční příjem sníží o 475 korun.

Absolventi a handicapovaní bez snížených sazeb

Rovněž byla přijata změna vládního nařízení upravující minimální mzdu. Tato novinka se týká především absolventů, tedy lidí bez praxe a osob se zdravotním handicapem. Dosavadní úprava totiž motivovala zaměstnavatele k zaměstnávání těchto osob, a to především proto, že mohli uplatňovat snížené sazby minimální mzdy.

„Od 1. ledna 2013 jsou tyto skupiny postaveny na úroveň ostatních zaměstnanců. Zrušením snížených sazeb ztrácí zaměstnavatel motivaci k přijímání osob bez praxe či se zdravotním handicapem. Nově musí i těmto osobám dát minimální mzdu v plné výši,“ míní například advokát Pavel Fráňa.

Jaké bude zdražení po Novém roce.

Klikněte pro zvětšení

Výdajové paušály

Příští rok dojde i k omezení takzvaných výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné. To znamená, že nebude možné současně využít daňové slevy na dítě a na manžela nebo manželku.

Živnostníci však budou moci stále využívat například základní slevu na poplatníka, slevy pro tělesně postižené nebo možnost odečítat úroky z úvěru na bydlení od daňového základu. Omezení paušálů se projeví až v daních za rok 2013, tedy v přiznání podaném na začátku roku 2014.

Daň z nemovitosti

Kdo bude prodávat byt či dům, zaplatí nově více na dani z převodu nemovitostí. Ta od příštího roku naroste ze tří na čtyři procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Kupříkladu u bytu za dva miliony zaplatí prodávající 80 tisíc místo nynějších 60 tisíc korun. Od roku 2014 se pak povinnost platit tuto daň přesune na kupujícího.

Porodné zůstává

Dobrou zprávou pro některé rodiny je, že zůstane zachováno porodné. Plán ministra financí Kalouska přitom původně počítal s jeho zrušením. Od roku 2011 mají ale na porodné nárok jen domácnosti s příjmy, které nepřekračují 2,4násobek životního minima a jen na první dítě.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!