Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změny 2013: zdražování, poštovní konkurence i nový kanál ČT

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nejvýraznější změnou roku 2013, kterou pocítí úplně každý, je zvýšení daní z přidané hodnoty a růst cen energií. Vedle všeobecného zdražování by se ale letos konečně mohlo české hospodářství vrátit do kladných čísel a lepší časy by mohli zažít i obchodníci.

V roce 2013 přijde poštovní konkurence, zdražování energií, rozhodne se o dostavbě temelína a Česká televize představí nový kanál foto: Lidovky.cz

Pokud jste po půlnoci 31. prosince zvedli telefon a popřáli na dálku svým blízkým, počítejte s tím, že si za hovorné oproti loňsku o něco připlatíte. S příchodem Nového roku totiž začala platit zvýšená 21procentní DPH. I snížená sazba daně vzrostla o jeden procentní bod na 15 procent.

Vyšší daň zdraží letos téměř všechno. Podle odhadů kvůli ní průměrná česká domácnost vydá ročně zhruba jednu tisícikorunu navíc. Největší zdražení pocítí hlavně rodiče s malými dětmi, protože nově do zvýšené daňové sazby spadají také dětské plenky.

ČTĚTE VÍCE:

Není to ale jediná změna v daňovém systému, na kterou se musíte připravit. Lidem s vysokým platem bude dodatečně zdaněna 7 procenty částka, kterou berou nad 48násobek průměrné mzdy, tedy zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně.

Omezí se také výdajové paušály u živnostníků. Jejich výše u příjmů z podnikání a z autorských práv bude maximálně 800 tisíc korun, u příjmů z pronájmu majetku nejvýše 600 tisíc korun.

Zásadní změna čeká pracující důchodce. Dojde totiž ke zrušení takzvané základní slevy na poplatníka. Oproti letošku tak nohou přijít až o 2070 korun měsíčně, tedy 24 840 korun za zdaňovací období. Opatření se má týkat i osob s plně invalidním důchodem.

O daňových změnách čtěte podrobněji:

Kuřáci si letos opět připlatí za krabičku cigaret. Cena hlavně levnějších značek by letos měla vzrůst o dvě koruny, od ledna roku 2014 pak o další dvě koruny.

Změn se letos dočká i důchodový systém. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého.

Lidé, kteří si chtějí spořit ve třetím pilíři, také od 1. prosince ztratili jistotu, že v důchodovém fondu nepřijdou o své peníze. Takovou garanci už totiž pojišťovny poskytovat nově nemusí.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě zvýšení DPH taky od ledna podraží i energie. Podle energetického regulačního úřadu vzroste cena elektřiny v roce 2013 průměrně o 2,4 % a plynu o 4,13 %. Zákazníci ČEZ zaplatí v příštím roce za elektřinu o 275 až 2140 korun více než letos.

U společnosti E.ON Energie, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, se roční náklady zvýší zhruba o 335 až 1690 korun. Zvýšení ceny způsobila zejména vyšší podpora obnovitelných zdrojů elektřiny, která v roce 2013 stoupne ze současných 419 na 583 korun za megawatt.

ČTĚTE VÍCE:

Od Nového roku zdraží také teplo. Teplárenské sdružení avizovalo, že dálkové teplo podraží o 2 až 7 procent. Vyšší nárůst by měl být u uhelných elektráren, naopak méně výrazné zdražení se očekává u plynových zdrojů a zdrojů spalujících biomasu.

Jaký bude příští rok?

  • Pokles hrubého domácího produktu by měl být podle analytiků mírnější než loni. Zatímco pro rok 2012 čekají pokles kolem jednoho procenta, v roce 2013 by ekonomika měla klesnout kvůli vývoji v Evropě a malé spotřebě domácností o maximálně půl procenta. Někteří analytici ovšem nevylučují i mírný růst hospodářství.
  • Pro obchodníky by mohl být rok 2013 spíš příznivý. Celkově by mohly maloobchodní tržby podle odhadů v letošním roce vzrůst reálně o 0,8 procenta.
  • Letošní rok nebude tak příznivý pro cestovní ruch, když ten loňský byl rekordní. Letos totiž zřejmě klesne počet příjezdů evropských turistů, zejména ze Španělska, Řecka, Rakouska a Francie. Přijede ale více Rusů a Číňanů.
Jaderná elektrárna Temelín.
  • V energetice bude nejvýznamnější událostí vyhlášení vítěze tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Vedle toho se očekává také prodej provozovatele českých plynovodů Net4Gas. Zájem o odkoupení této firmy od společnosti RWE má především Energetický a průmyslový holding.
  • V dopravě je nejočekávanější událostí letoška plánované zahájení oprav dálnice D1, které by měly začít v dubnu. Bude se také rozhodovat o novém majiteli Českých aerolinií. Vybrat strategického investora mezi aerolinkami Qatar Airways a Korean Air, které o ČSA předběžně projevily zájem, chce ministerstvo financí na přelomu března a dubna.
  • V telekomunikacích bude nejdůležitější událostí letošního roku aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Vedle zahájení výstavby nových sítí s vysokorychlostním internetem by měla aukce umožnit vstup čtvrtého mobilního operátora, společnosti PPF Mobile. Aukce přinese do státního rozpočtu několik miliard korun.
  • Plně se letos konkurenci otevře poštovní trh. Skončila totiž výhrada České pošty na doručování psaní do 50 gramů. Konkurence by mohla snížit ceny poštovních služeb pro firmy zhruba o pětinu.
  • Na český televizní trh vstoupí v první polovině letošního roku dvě nové stanice. FTV Prima plánuje spustit dokumentární kanál Prima Zoom, Česká televize pak dětský program s pracovním názvem ČT3.

Zdroj: ČTK

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...