Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byznys 2012: socialista ve Francii, „zrůdný“ euroval a černé vlaky

Slovensko

  13:31
PRAHA - Jaký byl rok 2012 na trzích ve světě a v Česku? Evropské země bojují o záchranu eura novým eurovalem, české železnice přivítaly nového dopravce, technologické firmy představily nové hračky, ve Francii začal úřadovat socialista Hollande a Škoda Auto oznámila ofenzivu na přední příčky prodeje automobilů.

Rok 2012 ve světě byznysu foto: Lidovky.cz

Server Lidovky.cz vybral šest důležitých událostí ze světa byznysu v Česku i ze zahraničí:

Stavba nového eurovalu

Budoucnost evropské měny je v ohrožení a zachránit ji má nová instituce se sídlem v Lucemburku – Evropský stabilizační mechanismus. Takzvaný stálý euroval má být klíčovým nástroj v boji s dluhovou krizí.

Bude moci přímo rekapitalizovat banky v potížích, což umožní, že se nebude zhoršovat zadlužení daného státu. Doplněk Lisabonské smlouvy, který vznik ESM umožňuje, odmítl podepsat český prezident a kritik Evropské měnové politiky Václav Klaus.

Soudci spolkového ústavního soudu v Karlsruhe posvětili záchranný fond eurozóny i fiskální pakt.

Záchranný fond eurozóny i fiskální pakt posvětili soudci spolkového ústavního soudu v Karlsruhe.

„Tyto valy považuji za zrůdnou, hroznou věc,“ nechal se slyšet. Jeho chybějící podpis ale na fungování eurovalu nebude mít vliv. Fakticky totiž začal platit už v prosinci.

Země eurozóny do něj napumpují 80 miliard eur (téměř 2 biliony korun) v hotovosti a zbytek do půl bilionu eur (12,4 bilionu korun), kterými má záchranný fond disponovat, dodají státy ve formě garancí. Například Slovensko si musí na svůj příspěvek 659,2 milionu eur půjčit.

ČTĚTE VÍCE:

Stabilizovat pesimistickou situaci v eurozóně by měla také bankovní unie, jejíž klíčovým prvkem je vznik jednotného bankovního dohledu. Na něm se nakonec jednotlivé země EU včetně Česka v prosinci po dlouhých jednáních dohodly. Česko k němu ale zatím nepřistoupí.

Francie – časovaná bomba?

V květnu stanul v čele země galského kohouta socialista François Hollande a začal plnit své předvolební sliby. Sousední evropské země některé z jeho kroků uvítaly, například milionářská daň jim do náruče nahnala řadu bohatých Francouzů, přičemž tím nejznámějším je herec Gérard Depardieu, jenž se uchýlil do Belgie.

Zvyšování daní ale s nelibostí nesou zejména investoři. Například ocelářský magnát Lakšmí Mittal se poté, co oznámil masivní propouštění v severofrancouzské ocelárně Florange, dočkal od Hollanda výhrůžek znárodnění jeho podniků.

ČTĚTE VÍCE:

Snahu Paříže diktovat podnikatelům, co mají dělat, už využívají Britové a lákají investory za Lamanšský kanál. Vrásky na čele ale francouzské hospodářství dělá Německu. Tamní ministr financí Schäuble sestavil výbor ekonomických poradců, aby pro sousední zemi vypracovala návrh doporučení nutných reforem.

Francie jako jeden z pilířů eura totiž začíná být označována za časovanou bombu Evropy. Agentura Moody's jí v listopadu snížila úvěrové hodnocení z nejvyššího stupně AAA na AA1 s negativním výhledem.

Škoda Auto chce dobýt světové trhy

Úspěšný rok hlásí letos mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Letos představila zbrusu nový model Rapid, koncem roku také třetí generaci své vlajkové lodi Octavia. S tou má Škoda bohatýrské plány – chce ji prosadit mezi desítku nejprodávanějších automobilů světa.

Škoda Rapid

Škoda Rapid

Škoda představila v Mladé Boleslavi třetí generaci modelu Octavia

Škoda Octavia III

V současnosti automobilka prodává přes 400 000 octavií ročně, produkce aut z první desítky světových bestsellerů přitom začíná zhruba na půl milionu exemplářů za rok. V roce 2018 chce firma zvýšit produkci všech vozů ze současných 875 000 na 1,5 milionu kusů.

ČTĚTE VÍCE:

Produkce roste také v dceřinných závodech v Rusku, Indii nebo Číně. Škoda počítá s tím, že do roku 2015 představí každoročně dva nové modely. Příští rok by to mohlo být ale až sedm vozů. Vedle variant Octavie III přibude ještě nová karosářská verze rapidu, modernizovaný Superb a Yeti.

Facebook na burze? Žádná sláva

Očekávaný vstup největší světové sociální sítě Facebook na burzu skončil zklamáním. Původní cena akcie spadla z 38 dolarů  na podzim na polovinu.

Přestože ve třetím čtvrtletí skončil Facebook ve ztrátě a nových uživatelů přibývá pomaleji, cena akcií firmy v říjnu nečekaně vzrostla. Důvodem byl hlavně úspěch na poli prodeje mobilní reklamy.

ČTĚTE VÍCE:

Říjnový vzestup ale nic nemění na tom, že investoři, kteří nakoupili mezi prvními mají pořád hluboké ztráty. Akcií se nyní zbavují i vedoucí pracovníci firmy včetně provozní ředitelky nebo spoluzakladatele firmy Dustina Moskovitze.

Facebook ale letos také nakupoval. Za jednu miliardu dolarů si pořídil nadějnou aplikaci na sdílení fotografií Instagram. Drahou akvizici mají zaplatit příjmy z inzerce, na kterou Facebook sází v příštím roce.

Konkurence na české železnici

Na nejvytíženější české železniční trati z Prahy do Ostravy už jezdí tři dopravci – České dráhy, žluté vlaky RegioJet Romana Jančury a nově také černé rychlíky Leo Express Leoše Novotného.

Cestující by do vlaků společnosti LEO Express na trati mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem mohli poprvé usednout v průběhu listopadu.

Cestující by do vlaků společnosti LEO Express na trati mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem mohli poprvé usednout v průběhu listopadu.

Co nástup konkurence přinesl cestujícím? Levnější jízdenky, větší komfort a také více spojů. Dopravci se nyní o cestující doslova perou a nabízejí jim různé výhody.

Národní dopravce krátce po vstupu RegioJetu na trh na této lince výrazně zlevnil jízdné. Základní jízdenka mezi Prahou a Ostravou zlevnila z původních 438 korun na 295 korun.

ČTĚTE VÍCE:

Smartphony, nové Windows, ale hlavně tablety

Technologické společnosti letos představily řadu novinek. Microsoft začal prodávat nový operačný systém Windows 8 s revolučním rozhraním Metro, které je připravené na míru zejména tabletům. Nelze se proto divit, že do výroby těchto perspektivních přenosných zařízení se pustil i Microsoft.

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab

Jeho Surface to ale bude mít v tvrdé konkurenci společnosti Apple a široké škále strojů poháněných systémem Android pěkně komplikované. Tablety se totiž staly jednoznačným technologickým hitem roku 2012 a zájem o ně nemá ochabnout ani v roce nadcházejícím.

Apple v říjnu představil modernizovanou verzi iPadu, ale i jeho menší a levnější variantu iPad Mini. Oběma modelům se na trzích daří, i když ambiciózní očekávání úplně nesplnily.

ČTĚTE VÍCE:

Klíčovým produktem hablíčkové společnosti nadále zůstává chytrý telefon iPhone, který letos dostal nový háv v modelu 5. Letos přišel z Koreje také jeho vyzyvatel Samsung Galaxy S III.

Chytrý telefon a tablet připravuje také Google, respektive Motorola, kterou internetový gigant nedávno pohltil. Zatím utajený projekt má pracovní název X.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!