17. července 2009 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Začal boj o prázdniny, mají se o dva týdny prodloužit

Prázdniny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdniny | foto: Shutterstock

PRAHA Asociace českých cestovních kanceláří a agentur žádá prodloužení letních prázdnin o dva týdny. Viceprezident a mluvčí asociace Tomio Okamura zároveň odmítl týden starý návrh konkurenční asociace kanceláří ČR, která chce délku prázdnin zachovat, ale dát jednotlivým krajům či školám možnost vyhlásit prázdniny takzvaně klouzavě, tedy různě v období od června do září.

"Navrhujeme zahájit diskusi a následně i legislativní kroky k prodloužení prázdnin o týden v červnu a září nebo o dva týdny buď v červnu nebo v září," uvedl Okamura. Asociace už odeslala příslušné dopisy ministerstvům školství, pro místní rozvoj a vládě. Ministerstvo školství by prý navíc mělo doporučit ředitelům škol, aby pouštěli děti na žádost rodičů na rodinnou dovolenou i mimo prázdniny.

Ministerstvo školství o dopisu ACČKA zatím neví, s vyjádřením hodlá vyčkat, až ho obdrží. Mezitím tento týden jednali zástupci úřadu s představiteli druhé Asociace cestovních kanceláří ČR o "klouzavých prázdninách". Podle mluvčího MŠMT Tomáše Boušky se k návrhu úřad staví zdrženlivě. "Budeme analyzovat možnosti této úpravy a hlavně budeme mapovat argumenty pro a proti," uvedl dnes Bouška.

Asociace prý nemyslí na cestovky, ale na cestující

O dva týdny delší prázdniny budou podle Okamury v první řadě výhodné pro rodiny s dětmi, v dlouhodobém horizontu prý prospějí i podnikatelům v cestovním ruchu. Rodiny by údajně mohly ušetřit za zájezdy mimo hlavní sezonu, cestovní kanceláře zase počítají s tím, že dlouhodobě rostoucí životní úroveň umožní Čechům v budoucnu nákup více zájezdů za sezonu.

Okamurova AČCKA se inspirovala v zahraničí. Delší prázdniny mají školáci například ve Francii, Itálii, Španělsku či Chorvatsku. Klouzavé prázdniny dle jednotlivých spolkových zemí mají v Německu. Podle Okamury by pro "malou Českou republiku klouzavý systém nebyl dobrý". Délka školního roku je dána zákonem, délku prázdnin upravuje ministerstvo školství vyhláškou.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz