9. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se bojí do Egypta, ceny zájezdů padají

Dovolená v Egyptě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená v Egyptě | foto: Shutterstock

PRAHA Češi kvůli zhoršené bezpečnosti na severu Egypta ztrácí o tuto prázdninovou destinaci zájem. Poptávka turistů klesla o 27 procent oproti stejnému období loňského roku a cestovní kanceláře zareagovaly pružně a snížily ceny zájezdů.

Vyplynulo to z aktuálních statistik cestovní agentury Invia.cz. K omezení zájmu o zájezdy do Egypta přispělo začátkem srpna ozbrojené obsazení letiště na jihu země.

Čeští turisté ztrácí zájem především o Sinajský poloostrov. Prodej pobytů do letoviska Sharm El Sheikh poklesl oproti loňsku téměř o polovinu. Větší zájem je o letovisko Marsa Alam, které leží na jihovýchodě země, tedy mimo Sinajský poloostrov.

O blokádě beduínů v letovisku Marsa Alam čtěte více:

Kvalita služeb se nezměnila

"K poklesu zájmu českých turistů o zájezdy na Sinajský poloostrov vedlo především upozornění a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR z 8. června, ve kterém varují před cestováním do severní části Sinajského poloostrova v důsledku údajné hrozby teroristických útoků. Klienti se vrací z dovolené v Egyptě spokojení, kvalita hotelových služeb je stále na dobré úrovni. V hotelových resortech i na Sinajském poloostrově panuje klid, klienti nevnímají žádná narušení své dovolené," sdělila Lidovkám.cz tajemnice Asociace českých kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Ceny zájezdů klesají, nabídka last minutů je širší

„Egypt u Čechů stále patří k populárním destinacím pro letní dovolenou. Lidé však letos místo tradičně oblíbených lokalit v severní části země raději volili pobyt v letovisku Marsa Alam. To totiž leží na jihu, tedy nejdále od Sinaje,“ potvrdil i Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz. „Avšak v důsledku nedávných zpráv o obsazení letiště v blízkosti Marsa Alam registrujeme již nyní mírný pokles zájmu o pobyty v tomto letovisku. Omezená poptávka však pro klienty přináší pozitivní důsledky, aktuálně ceny zájezdů do Egypta klesají. Navíc je k dispozici pestřejší nabídka last minute pobytů,“ upozornil Tůma.

"Cestovní kanceláře vyšly svým klientům maximálně vstříc a na jejich žádost je přesunuly do jiných egyptských destinací, převážně do letovisek Hurghada a Marsa Alam,"  řekla Lidovkám.cz Kateřina Petříčková.

Lidé jezdí raději do Řecka, Turecka a Bulharska

Egypt se letos propadl v žebříčku nejoblíbenějších letních destinací meziročně ze třetí na sedmou příčku. Češi letos projevili větší zájem o Řecko, Turecko a Bulharsko.

Loni strávilo v Egyptě dovolenou 208 tisíc Čechů. Egypt patří k jedné z nejvíce preferovaných turistických destinací na světě, a to i mezi Čechy. V loňském roce došlo k zásadnímu propadu prodejů oproti předchozím letům o zhruba 50 procent. Hlavní příčiny lze spatřovat v revolučních událostech v úvodu loňské turistické sezony a následující zhoršené bezpečnostní situaci, která mohla řadu potenciálních návštěvníků odradit.

LetoviskoMeziroční rozdíl prodeje zájezdů
Hurghada- 37 %
Taba- 22 %
Sharm El Sheikh- 47 %
Marsa Alam + 51 %
Celkem- 27 %

 Zdroj: Statistiky Invia.cz za období 1. června 2012 až 9. srpna 2012

rkaŠárka Bláhová

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.