Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zbytečné účty: Češi si neumí vybrat tarif a topí s otevřenými okny

Rozpočet - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet - ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA České domácností často platí za běžné věci mnohem víc, než by musely. Lidovky.cz přináší extrémní příklady utrácení, kdy si lidé třeba neumí spočítat, kolik potřebují volných minut pro volání. Svůj mobilní tarif pak mnohonásobně přeplácí.

Podnikatel bez volných minut

Nejvyšší účet za mobilní telefon řešil server Tarifomat s živnostníkem z Kolína. Jeho platba za tuzemské volání činila přesně 11 462 korun za měsíc.

„V tomto extrémním případě se jednalo o živnostníka, který se osamostatnil a měl od začátku hodně zákazníků. Zároveň si ale pořídil na telefonování jen základní paušál s pouhými 100 volnými minutami,“ popisuje Dušan Beleščák ze společnosti Tarifomat, která nabízí srovnání cen služeb.

Podnikatel si neuvědomil, že bude se svými klienty mluvit zhruba hodinu denně, a to při ceně pěti korun za minutu (po provolání volných minut). Řešením pro něj byl neomezený tarif s 30% slevou.

PSALI JSME:

Čtyři tisíce SMS a 71 GB

Extrémní případ kolínského podnikatele není výjimečný. Servery zabývající se zbytečnými útratami lidí upozorňují například na nejvyšší počet odeslaných SMS za jeden měsíc - 3 820. Bezmála čtyřem tisícům zpráv konkuruje i maximální množství prosurfovaných dat – 71 GB. Ani jeden z těchto uživatelů neměl nastavený neomezený tarif, přestože by jej pohodlně využil.

Smartphone (ilustrační foto)

Poradci v takových případech většinou doporučují právě toto řešení. Problémem je, že uživatelé s extrémně vysokou potřebou volání, psaní a surfování často nedokážou sami správně spočítat svou budoucí útratu. Šetří a vyberou si na první pohled lacinější tarif.

Volejte výhodně bez počítání každé minuty

On-line kalkulačka vám najde výhodný tarif přímo na míru.

Levné volání Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

„Nejčastěji objednávají paušály, v jejichž nabídce je méně volných minut nebo SMS, než ve skutečnosti potřebují. Tento počet vyčerpají i po pár dnech a po zbytek měsíce pak platí za každou minutu hovoru nad rámec paušálu,“ popisuje jednu z nejčastějších chyb Dušan Beleščák.

Drahé domácí manufaktury

To, že Češi plýtvají elektřinou, není nijak překvapivé. Některé případy zbytečného utrácení jsou ale překvapivé.

Obrovské výdaje v rámci běžné přípojky přináší takzvané domácí manufaktury. „Jedná se o různé podomní výroby: potravin, plastového zboží, nebo různých zemědělských produktů,“ popisuje Dušan Beleščák z Tarifomatu.

Anketa

Zajímáte se o současné ceny elektrické energie na trhu?

Ne 120
Ano 192
Velmi zřídka 74

Nejvyšší roční platbu za elektřinu v paneláku zaznamenal u domácnosti, která zaplatila celých 94 126 korun. Lidé obecně v zimě hodně topí, ale zároveň jsou zvyklí ve stejnou chvíli i větrat, což přináší značné tepelné ztráty. V létě zase Češi velmi neúsporně používají klimatizaci.

Úspora pro pekárnu 30 tisíc měsíčně

Výše úspory, které mohou lidé dosáhnout, se pochopitelně odvíjí od velikosti spotřeby. Společnost Finmarket, která se také zabývá hledáním vhodných řešení, nedávno hledala vhodného dodavatele pro rodinnou pekárnu.

„Úspora na elektřině a plynu v tomto případě přesáhla 30 tisíc korun. U domácností se jedná o menší, přesto zajímavé částky. Kdo má vlastní topení a ohřev vody ušetří i šest tisíc korun za rok. V případě elektrického či plynového sporáku se jedná o částku v řádech stovek korun,“ vypočítává Ondřej Valeš z Finmarketu.

Lidé často také u elektrické energie řeší, zda si cenu zafixovat. To je ovšem většinou spojené se smlouvami na dobu určitou. Během doby kontraktu se pochopitelně může tržní cena snižovat. Některé smlouvy mají dokonce pevnou cenu stanovenou jen na několik prvních let, pak dodavatelé cenu určují.

„Mezi zákazníky jsou tak jednoznačně oblíbenější smlouvy na dobu neurčitou bez fixace ceny,“ dodává Valeš.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!