Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prudké zdražení roamingu? Můžete od operátora odejít bez penále, tvrdí autority

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Český Vodafone prudce zdražil roaming ve Švýcarsku. Nejde přitom o jediný podobný případ v Evropě ani v České republice. Například O2 Švýcarsko u některých tarifů a balíčků přidává k unijním zemím, u některých jej řadí k neevropským.

Za zrušení roamingových příplatků k 15. červnu může rozhodnutí Evropské komise. Platné je ale jen pro státy EU a trojici Norsko, Lichtenštejnsko, Island, která patří do Evropského hospodářského prostoru. Švýcarsko se těchto společenství neúčastní, a proto si zde mobilní operátoři mohou účtovat ceny podle vlastního uvážení a toho, jaké si dokážou vyjednat velkoobchodní podmínky s místními operátory.

Minuta hovoru za 6,21 koruny, SMS za 1,96 koruny a za megabyte dat 1,63 koruny. Nově je to ale 30,52 koruny za minutu volání, 9,68 koruny za SMS a ­252,08 koruny za 1­MB. Na výrazné zdražení služeb pro zákazníky Vodafonu ve Švýcarsku upozornil na sociálních sítích Michal Bláha, zakladatel serveru Hlídač smluv.

Český telekomunikační úřad tvrdí, že by takto citelné zvýšení cen mohlo být vyhodnoceno jako jednostranná změna smlouvy v ­neprospěch zákazníka a lidé by mohli mít právo bez sankce odejít jinam. „Každá smlouva se posuzuje případ od případu a velmi záleží na tom, zda a jaký roamingový tarif mám zvolen,“ upozornil mluvčí regulátora Martin Drtina.

Vládní koordinátor digitální agendy a donedávna člen Rady ČTÚ Ondřej Malý situaci považuje za jednoznačnou – pokud operátor cokoli jednostranně změní ve smlouvě nikoliv na základě nového zákona, musí oznámit zákazníkovi, že může odstoupit od smlouvy bez sankce. „Změna cen roamingu ve Švýcarsku bezpochyby není změnou vyvolanou legislativou, protože evropská legislativa se cen roamingu ve Švýcarsku netýká. Je to změna, kterou udělal operátor o své vůli,“ řekl LN Malý.

Zelený: Zákazníci, buďte obezřetní

Jeho slova potvrzuje i vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený. Zákazníkům radí, aby byli obezřetní k oznámením operátora a ­případně vyúčtování reklamovali. Lidé by se ale měli informovat o cenách v místě, kam cestují, protože podobné zdražení může nastat i jinde. Zrádné může být například to, že někteří operátoři na roamingové služby uzavírají s­ klienty zvláštní smlouvy.

Mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová zdůvodnila zvýšení cen ve Švýcarsku tím, že jinak by firma náklady v této zemi musela přenášet na všechny zákazníky. „V nedávné době došlo ze strany švýcarských operátorů ke skokovému růstu cen,“ uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus ředitel Vodafonu pro regulaci a­ vnější vztahy Richard Stonavský.

Přitom podle výroční zprávy Vodafonu vyjednává velkoobchodní podmínky telekomunikační skupina centrálně. Například britský Vodafone však roaming za domácí ceny nabízí hned v­ 50 ­zemích, včetně Švýcarska nebo Turecka. „To má několik ‚ale‘. Každý operátor si cenotvorbu dělá sám a i velkoobchodní poplatky mezi operátory se často liší,“ řekla LN s odvoláním na obchodní tajemství Kuklová.

Na samostatnou obchodní politiku se odvolává i T-Mobile, mezi jehož sesterskými firmami v Evropě lze rovněž najít operátory, které bezplatný roaming rozšiřují i­ na Švýcarsko či další „nepovinné“ země.

Do nesnází s roamingem se lze dostat i dalšími způsoby. Zrušení příplatků se nemusí týkat firemních tarifů, které jsou uzavírány jiným typem smluv, a regulace se tak na ně nemusí vztahovat. Překvapit mohou země jako Černá Hora, kde se sice platí eurem, ale nejde o členský stát EU. Kypr je zase územně rozdělen na evropskou a­ tureckou část, a proto je třeba mít se na pozoru, v jaké síti se uživatel pohybuje.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...