13. dubna 2013 11:42, aktualizováno  11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zpoplatnění oprav přípojek vody je moudré řešení, tvrdí úředník

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zpoplatnění oprav vodovodních přípojek navrhl dlouholetý úředník ministerstva zemědělství (MZe) Vladimír Chaloupka, který má blízko k vodárenským společnostem a roky tvoří příslušné zákony.

V minulosti Chaloupka zasedal v dozorčích radách vodárenských firem. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD). Sněmovní zemědělský výbor tento týden projednávání novely, podle níž by si lidé nově hradili opravy a údržbu vodovodních a kanalizačních přípojek i pod veřejným prostranstvím, přerušil.

Řešení, které má ušetřit výdaje vodárnám na úkor spotřebitelů, Chaloupka stále hájí. "Je to moudré řešení. Zabrání se plýtvání," řekl deníku.

ČTĚTE VÍCE:

Ovlivňování ze stran vodáren odmítá. Nyní připravuje pro poslance varianty řešení. Stále prosazuje, aby se břemeno nákladů na opravy přípojek přesunulo na spotřebitele.

Chaloupka zpoplatnění oprav navrhl loni na závěr připomínkového řízení k novele zákona. Tato změna, která by mohla vlastníka domu stát desetitisíce korun, prošla vládou i takzvaným prvním čtením ve Sněmovně. Paragrafu, který nahrával vodárenským firmám, si nevšimli ani poslanci z příslušného výboru. Na problém upozornil až ombudsman.

Lidovky.cz, ČTK