Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Návrh PPF na sjednocení s jejími firmami je v zájmu banky, shodlo se vedení Monety

Tomáš Spurný, šéf Moneta Money Bank, který je jedním z nejlépe placených finančníků v Česku. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Představenstvo Moneta Money Bank dospělo jednomyslně k závěru, že dobrovolný veřejný návrh PPF na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů až do 20 procent je v souladu se zájmy banky a jejích akcionářů. Zahájení jednání o případném sjednocení s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a se značkou Zonky záleží na hloubkové kontrole a zvážení akcionářů. Banka to uvedla v pátek na svých stránkách.
  18:28aktualizováno  19:42

„Jsme přesvědčeni, že na základě stanoviska, které jsme dnes v zákonné lhůtě zveřejnili, bude každý akcionář Monety schopen posoudit veškeré v něm poskytnuté informace a vytvořit si na jejich základě vlastní názor na to, zda chce i nadále usilovat o zhodnocení své investice. Případné jednání podmiňujeme hloubkovou prověrkou hospodaření,“ uvedla Moneta.

Moneta obdržela návrh od skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera před týdnem. Spojením Monety a Air Bank může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. O nabídce rozhodnou akcionáři na valné hromadě.

PPF učinila i dobrovolný návrh na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů až do 20 procent. Skupina PPF ve veřejném návrhu uvádí, že v Monetě nyní drží podíl 0,63 procenta. Dobrovolný veřejný návrh na odkup akcií se týká všech akcionářů Monety, PPF nabízí za akcii 80 korun.

Ředitel pro vztahy s veřejným sektorem finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář...
Moneta Money Bank.

„Vítáme stanovisko představenstva Monety a jsme připraveni k jednání o naší nabídce. Poskytneme představenstvu Monety veškeré informace o hospodaření našich společností Air Bank, Home Credit ČR a SR a Benxy, zároveň zdůvodníme logiku naší nabídky, včetně ekonomického ocenění našich aktiv,“ reagovala PPF v dnešním vyjádření pro ČTK.

„Představenstvo se ve svém stanovisku obsáhle věnovalo pouze veřejné nabídce na odkup až pětiny akcií. Svoje uvažování ale spíše alibisticky omezilo pouze na tento krok. Takto nastavený úkol nemohl dopadnout jinak než doporučením akceptovat,“ komentoval stanovisko představenstva analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Tón odpovědi není podle jeho dojmu neutrální ani vyjadřující zájem akcionářů Moneta, ale je více nakloněn pro stranu PPF. V odpovědi se vůbec nemluví o rizicích podnikání a portfolia Home Creditu nebo o nesnadnosti integrace s Moneta Bank, dodal.

Představenstvo se v tomto stanovisku nebo v médiích mělo podle Dohnala vyjádřit ke komplexu, tedy odkupu plus výměně akcií. „Doporučení prvního kroku totiž celou akci rozběhne natolik, že akcionáři Monety budou mít před sebou celou řadu špatných možností a jediná dobrá bude čekat na vytěsnění, tzv. squeeze out,“ podotkl Dohnal.

Na základě stanoviska poradce J.P. Morgan je představenstvo Monety přesvědčeno, že nabídková cena 80 Kč je v intervalu hodnoty Monety a odpovídá 98,8 procenta mediánu cílových cen analytiků pro akcie Monety. Nabídková cena navíc představuje prémii 19,2 procenta proti závěrečnému kurzu ze dne 22. ledna 2021.

Představenstvo vychází z toho, že potenciální kombinace s Air Bank a přidruženými firmami by mohla významně přispět k posílení rozvahy Monety, zejména v nejatraktivnějších oblastech, včetně retailového bankovnictví. Po spojení by Moneta mohla zaznamenat výrazný nárůst objemu hypotečních úvěrů přesahující desetiprocentní podíl na trhu, objemu nezajištěných spotřebitelských úvěrů přesahující pětinový podíl na trhu a objemu vkladů překračujícího desetinový podíl na českém trhu, uvedla banka.

Akcie Monety se dnes na pražské burze obchodovaly na ceně kolem 73 korun. Návrh předpokládá odkup akcií, jejichž celková jmenovitá hodnota při započtení podílu PPF v Monetě nepřesáhne 20 procent, s právem PPF tento maximální objem jednostranně navýšit až na 29 procent.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. Vlastní mimo jiné většinový podíl v tuzemském operátorovi O2 a loni v říjnu dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME), čímž ovládla mimo jiné televizní skupinu Nova. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva 44 miliard eur (zhruba 1,15 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 98.000 lidí.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat