Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nealko pivo láme rekordy

Ekonomika

  9:21
PRAHA - Provozovatelé tuzemských pivnic či restaurací, obchodní řetězce, ale hlavně majitelé pivovarů si mnou ruce. Češi se totiž naučili pít nealkoholické pivo a kupují ho stále častěji.

pivo - ilustrační foto foto: litovel.cz

Například prodej nealko piva značky Radegast Birell, která v současnosti drží na trhu zhruba dvoutřetinový podíl, se během letošního roku zvedl o čtvrtinu. „Větší orientaci zákazníků na nealkoholické pivo přičítáme jednak letošnímu horkému létu, ale především i větší orientaci na zdravý životní styl,“ konstatoval manažer značky Radegast Birell Karel Kraus.

Podobně se vyjadřují také zástupci pivovaru Litovel. „Během léta narostl prodej nealkoholického piva o třicet procent,“ prohlásil mediální zástupce pivovaru Litovel Miroslav Slaný s tím, že na vyšší spotřebě se podepsal i nový silniční zákon, který přinesl přísnější postihy za řízení pod vlivem alkoholu.

Podle Martina Nováka - manažera společnosti Pivovary Staropramen, které nabízejí nealkoholické pivo Staropramen a Stella Artois a jejichž prodej se letos rovněž zvedl o pětinu - bude poptávka po pivu bez alkoholu růst i nadále. „Očekáváme další nárůst nealkoholického piva i v souvislosti s evropskými záměry, které deklarují snahu snižovat spotřebu alkoholu ve společnosti,“ prohlásil Novák.

Tržní podíl výrobců nealkoholických piv

Radegast Birell               66,8
ostatní                            3,1                         Starobrno                       1,3                        Litovel                             4,9                      
Budvar                            5,1                           Staropramen                   5,1                       
Ferdinand                        5,8                          Náchodský Primátor         7,9                

Pramen: Český svaz pivovarů a sladoven

Navíc výroba nealkoholického piva je podle expertů pro pivovary mimořádně lukrativní. „Nealko pivo se prodává za zhruba stejnou cenu jako pivo alkoholické. Výroba je ale levnější, protože neplatíte daň z alkoholu,“ vysvětlil výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Obliba zlatého moku bez obsahu alkoholu se odráží i na výdělcích obchodních řetězců či restaurací.

„Ve srovnání s minulým rokem je rozdíl u prodeje nealko piva v řádu desítek procent,“ konstatoval ředitel komunikace společnosti Ahold, která provozuje obchodní řetězce Albert a Hypernova. V důsledku toho pak společnost Ahold rozšířila sortiment nealkoholického piva o další značky, upozornil Kytýr. Řetězec Globus pak podle Petra Vyhnálka zvedl prodej oproti loňsku zhruba dvojnásobně.

Spokojený je rovněž spolumajitel pražské pivnice Čertovka Jan Hynek. „Nárůst prodeje piva bez alkoholu je znatelný, odhadujeme to na deset až patnáct procent,“ pochvaluje si Hynek.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat