Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nefér finty realitních makléřů skončí, slibuje stát. Zavede přísnou regulaci

Ekonomika

  7:00
PRAHA - „Sama jsem jednou z napálených. Přišla jsem o zálohu ve výši 80 tisíc korun, protože jsem si nepřečetla nějakou malou větičku ve smlouvě, a pak jsem zjistila, že u nemovitosti je v katastru zapsáno věcné břemeno. Je třeba chránit klienty, kteří kupují nebo prodávají nemovitost,“ řekla LN ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Novostavba-ilustrační foto

Novostavba-ilustrační foto foto: Archiv LN

Právě její ministerstvo připravilo nový zákon o realitním zprostředkování, který prošel meziresortním připomínkovým řízením. Na vládu zamíří do konce července a ve sněmovně má být před sklonkem roku.

Zavádí kontrolu podnikatelů v realitách, ti navíc budou muset mít nově vysokoškolský titul nebo dostatečnou praxi. A na nepoctivce pak dopadnou pokuty.

Rozmach ‚lufťáků‘ v Česku: nakupují rekordní množství chalup, chtějí i vydělat

„Jde vůbec o první regulaci za 25 let. Dosud se v této oblasti podniká, jak se chce. A přitom jsme spočítali, že se denně v obchodech realitních zprostředkovatelů, kterých je v České republice přes 15 tisíc, otočí miliarda korun. To znamená, že se ročně v rámci českého realitního trhu točí 365 miliard, to je velmi vysoké číslo, a oblast není nijak regulovaná,“ vypočítala ministryně Šlechtová. Zákon má platit zhruba od října příštího roku.

Máte s realitními makléři nepříjemné zkušenosti?

Připravujeme článek o praktikách realitních makléřů. Máte s nimi negativní zkušenosti? Podělte se prosím s námi. Své zkušenosti posílejte na internet@lidovky.cz.

Hlavní změnou, kterou zavádí, je, že realitní zprostředkování bude vázaná živnost. Dnes může být realitním agentem na základě volné živnosti kdokoliv, stačí zaplatit živnostenskému úřadu poplatek tisíc korun a předložit čistý rejstřík. Není třeba žádné vzdělání nebo doložení odbornosti – na rozdíl od živnosti vázané.

Přechodné období

„Realitní agenti budou muset mít vysokoškolské magisterské vzdělání, praxi nebo povinnost složit zkoušku. Pokud bude mít agent právní nebo ekonomické vzdělání magisterského stupně, nemusí mít praxi nebo skládat zkoušku. Pokud bude mít vzdělání technické nebo humanitní, chceme alespoň roční praxi. U středoškolského vzdělání jsou to tři roky praxe, pokud je to učiliště, chceme pět let praxe,“ vysvětluje Šlechtová.

Zákon počítá s roční přechodnou lhůtou, kdy majitelé volných živností budou muset požádat o vázanou a doložit tak potřebnou kvalifikaci.